Για τρεις περιόδους η Ρεάλ (4-3) αντιμετώπιζε προβλήματα στο Βελιγράδι, όμως στην τελευταία ”καθάρισε” με 75-60 τον Ερυθρό Αστέρα (2-5). Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Μαδριλένων στη φετινή Euroleague μετά από τρεις ήττες και παράλληλα έγινε η δεύτερη ομάδα, μετά την Μπαρτσελόνα, που αποδρά από εκεί.

Το σύνολο του Αντρίγια Γκαβρίλοβιτς ήθελε να κάνει τη ζημιά και στη ”Βασίλισσα” μετά τις Φενέρμπαχτσε και Χίμκι. Από την άλλη πλευρά, ο Πάμπλο Λάσο ήθελε να δει την ομάδα του να… αποδρά και να νικά εκτός έδρας ύστερα από τρεις ήττες σε Κάουνας, Κωνσταντινούπολη και Μόναχο. Τελικά, το πέτυχε και μάλιστα… εκκωφαντικά!

Με επιμέρους σκορ 26-8 στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, πέρασε από τη ”Stark Arena” με ηγέτη τον Γιουλ που σημείωσε 16 πόντους, ενώ αμυντικά ο Ταβάρες έσβησε… τα φώτα με 5 τάπες (συν 11π., 9ρ.). Προηγουμένως, οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει από το -10 (22-12) στο 14′ και στην τρίτη περίοδο με τον Μπάρον πήραν το προβάδισμα!

Όμως, ένα σερί 12-0 από το 30′ έως το 35′ χάρη σε τρίποντα των Ρούντι (2), Γιουλ και Κοζέρ καθόρισε τη συνέχεια και την έκβαση του αγώνα. Εκτός από το τέταρτο δεκάλεπτο, η άμυνα της Ρεάλ διατήρησε σε μονοψήφιο αριθμό το παθητικό της και στο πρώτο, όταν δέχθηκε μόνο και σκόραρε 12 σε μια ”slow” αρχή των δυο ομάδων στο παιχνίδι.

Σε 11 λεπτά συμμετοχής ο Στράτος Περπέρογλου ήταν άστοχος με 0/4 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75