Με “λυτρωτή” τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 71-67 τη Βιλερμπάν στο Βελιγράδι, στο ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο του.

Ήταν η δεύτερη νίκη των Σέρβων στη διοργάνωση, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε στο 3-5, σε έναν αγώνα, με τεράστιες διακυμάνσεις, παρά το μικρό του σκορ.

Διότι ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 38-23, είχε  κρατήσει με την άμυνά του, πολύ χαμηλά τους Γάλλους, που ξέσπασαν στη συνέχεια!

Δείτε μια εκπληκτική ενέργεια του Βιλντόσα:

Με τον Ντέιβιντ Λάιτι, αλλά και τους Νουά, Καουντί, η Βιλερμπάν επέστρεψε δυναμικά και πέτυχε 30 πόντους στην τρίτη περίοδο για να μειώσει στον πόντο, 54-53.

Η ομάδα του Πάρκερ κυριάρχησε για 16 λεπτά, αφού με 4′ για τη λήξη, ξέφυγε με 8 πόντους, 65-57!

Όμως ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε σφυγμό.

Μείωσε στο 63-67 κι ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-67 με 103 δεύτερα για το τέλος!

Η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να σκοράρει, ακόμα κι όταν ο Ιβ Πον πήγε στη γραμμή του φάουλ στα 5,7 δεύτερα.

Έχασε και τις δύο βολές, όμως η Ελληνίδα διαιτητής Βάσω Τσαρούχα, έδωσε τζάμπολ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Ο Ντόμπριτς νίκησε τον Πον, και του πήρε και φάουλ για να γράψει το τελικό 71-67 από τη γραμμή των βολών.

Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, 12 πέτυχε ο Βιλντόσα και 11 ο Νέντοβιτς.

Στους 16 πόντους έφτασε για τη Βιλερμπάν ο Λάιτι, 14 είχε ο Καουντί και 13 ο Ρετίν Ομπασοχάν, 11 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67.