Με τους Πόλ Τζορτζ και Ράσελ Γουέστμπρουκ να πετυχαίνουν αμφότεροι τριπλ-νταμπλ και να γράφουν ιστορία στο ΝΒΑ, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν με 120-111 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς!

Ο Πολ Τζορτζ ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ περιόδου με 47 πόντους, ενώ είχε ακόμα 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, σουτάροντας 9/11 βολές, 7/13 δίποντα και 8/13 τρίποντα σε 43 λεπτά συμμετοχής!

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ από την πλευρά του μέτρησε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ, σουτάροντας 10/13 βολές, 4/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα σε 37 λεπτά.

Ο Τζορτζ και ο Γουέστμπρουκ έγιναν οι πρώτοι συμπαίκτες στην ιστορία του ΝΒΑ που πετυχαίνουν αμφότεροι τριπλ-νταμπλ σκοράροντας περισσότερους από 20 πόντους ο καθένας στον ίδιο αγώνα κανονικής περιόδου ή playoffs!

Αυτή ήταν η 9η φορά στην ιστορία που δύο συμπαίκτες πετυχαίνουν τριπλ-νταμπλ στον ίδιο αγώνα και η δεύτερη στη σεζόν, αφού το είχαν καταφέρει και οι ΛεΜπρόν Τζέιμς, Λόνζο Μπολ στις 15 Δεκεμβρίου στη Σάρλοτ.

Επίσης, ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία της Οκλαχόμα που συμβαίνει κάτι τέτοιο, μετά τους Λ. Γουίλκενς και Α. Χάρις στις 12 Μαρτίου 1969!

Παράλληλα, ο Γουέστμπρουκ πέτυχε το 10ο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ, ξεπέρασε τον θρυλικό Γουίλτ Τσάμπερλεϊν και έκανε νέο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ!

Απολαύστε τα highlights από τα ιστορικά τριπλ-νταμπλ Γουέστμπρουκ και Τζορτζ στο κεντρικό βίντεο!