Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη επί της Βαλένθια με 84-72, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν την νίκη η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-16, όσο έχει και ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη η Βαλένθια έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της για να μπει στην οκτάδα, αφού υποχώρησε στο 14-14.

Στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά, με τη Βαλένθια τελικά να παίρνει βραχεία κεφαλή με 14-18 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Μάλιστα, η ισπανική ομάδα συνέχισε να πιέζει και παρέμεινε μπροστά στο σκορ, στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (33-35).

Ωστόσο, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έδειξαν να… σοβαρεύονται και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (36-35) και να μην ξαναβρεθούν πίσω στο σκορ μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Με τον Ντόρσεϊ να είναι για ένα ακόμα παιχνίδι πολύ καλός (17 π.) και του ΚάσπιΤζόουνς να τον συμπληρώνουν ιδανικά, σκοράροντας από 14 πόντους έκαστος, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 84-72.

Από πλευράς Βαλένθια, ο Λαμπεϊρί ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, με τον Βαν Ρόσομ και τον Κάλινιτς να τον ακολουθούν με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72