Άρης-Ήφαιστος

Έπρεπε να μπει το 2019 για να πανηγυρίσει ο Άρης την πρώτη του φετινή εντός έδρας νίκη, αφού το απόγευμα της Κυριακής (06/01) επικράτησε στο Nick Galis Hall του Ήφαιστου Λήμνου με και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα!

Παράλληλα ήταν η πρώτη νίκη του Άρη έπειτα από ένα σερί έξι ηττών κι η πρώτη με τον Γιάννη Καστρίτη στον πάγκο του.

Κόντρα στη λογική και κυρίως το άγχος του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν τόσο αποφασισμένοι και με την συνδρομή της εξέδρας, βρήκαν πολλούς διαφορετικούς τρόπους να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι!

Για μια ομάδα με το χαμηλότερο μέσο όρο πόντων στην Betshop Βasket League οι 26 πόντοι του πρώτου δεκαλέπτου (με 7 του ΜακΓκι)  έμοιαζαν με ξέσπασμα, έπειτα από την πίεση των τελευταίων εβδομάδων.

Παρά το ροτέισιον του Γιάννη Καστρίτη, ο Άρης δεν άλλαξε αγωνιστική συμπεριφορά. Ίσα-ίσα μπαίνοντας στη β’ περίοδο, ανέβασε και την πίεση στην άμυνα, έκανε πολλά κλεψίματα (εννέα στο πρώτο ημίχρονο!) οδηγώντας ταυτόχρονα τον Ήφαιστο σε 13 λάθη!

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν με… εκδρομείς στη Θεσσαλονίκη στη β’ περίοδο την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με το “μαχαίρι στα δόντια”.

Για αυτό και το επιμέρους σκορ της β’ περιόδου ήταν 16-6, κι αυτό συνέβη περισσότερο επειδή ο Άρης ήταν άστοχος (1/9 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα, ειδάλλως η διαφορά θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις από το 42-26 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πέτυχε όλα κι όλα δύο καλάθια στη β’ περίοδο, κι έκελισε το ημίχρονο με 3/16 τρίποντα και 6/11 δίποντα πληρώνοντας την ατολμία της να πατήσει στην αντίπαλη ρακέτα!

Η άμυνα πλέον είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Ήφαιστος βρήκε προσωρινά σκορ με τρία τρίποντα από Φρειμάνις και Μπρέιζελτον και μείωσε σε 48-39 αλλά ουσιαστικά ουδέποτε απείλησε τον Άρη. Ήταν πίσω 56-43 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπελ να έχει πάρει τα ηνία για τον Άρη ενώ με επτά λεπτά για τη λήξη του αγώνα η διαφορά έφτασε στους 17, 61-44!

Εκεί ο Άρης “κόλλησε” επιθετικά έκανε σχεδόν πέντε λεπτά να βρει πόντο, αλλά δεν το εοκμεταλλεύτηκε ο Ήφαιστος. Συνέχισε να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο τελειώνοντας το ματς με τον αριθμό-ρεκόρ των 25! Τα 15 βέβαια από αυτά ήταν κλεψίματα του Άρη που γνώριζε ότι η νίκη-ανάσα θα έρθει από την άμυνα και μόνο!

Παράλληλα με τα 18/50 σουτ που είχαν οι παίκτες του Μανωλόπουλου, δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Το τελικό 65-54 βρήκε τον Άρη να πανηγυρίζει στο γεμάτο “Παλέ” και να βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον του, ο δε Ήφαιστος, θα πρέπει να μάθει να παίζει τέτοια ματς, σε δύσκολες έδρες και υψηλής έντασης, και να μην αναλλώνεται μόνο σε διαμαρτυρίες στους διαιτητές, διότι όσο κι αν είχε δίκιο σε ορισμένες φάσεις για την άμυνα στα όρια του φάουλ, δεν έδειξε να διεκδικεί και να αξίζει κάτι πολύ περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 4 (1/9 σουτ), Κάιζερ 8, Βεργίνης, Τολιόπουλος, Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6 (2), Μπελ 16 (2), Νταλό 4 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6, ΜακΓκι 11 (10 ριμπ.), Χάρις 6 (1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16 (4), Μανωλόπουλος, Μπρέιζελτον 6, Έβανς 8 (11 ριμπ.), Σμιθ  6, Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 5 (1), Γόντικας, Φρεϊμάνις 11 (2), Γουίγκινς.