Μορέιρα

Η Βόννη (4-5) κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ (5-4) με σκορ 94-77 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League μετά από πέντε σερί νίκες.

Η Βόννη στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει στην Πυλαία με σκορ 100-95, ενώ ο Δικέφαλος μετράει πλέον ένα αρνητικό σερί οκτώ ηττών από γερμανικές ομάδες!

Η απουσία του Μαργαρίτη αρχίζει να γίνεται εμφανής πλέον από τη ρακέτα του ΠΑΟΚ, ο Μορέιρα έχει μείνει μόνος του κάτω από το καλάθι, ενώ όσον αφορά την περιφέρεια, οι Γκος και Τέπιτς αγωνίστηκαν με μικροτραυματισμούς.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε και τη συμπαράσταση αρκετών φίλων του, ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε 6-2, αλλά μετά κατέρρευσε… Ο “δικέφαλος” ήταν πολύ άστοχος ακόμα και στις βολές (ξεκίνησε με 2/8), η Βόννη άρχισε με 4/5 τρίποντα και το δεκάλεπτο έληξε με 26-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη και το ημίχρονο έληξε με τη Βόννη στο +15 (46-31).

Μορέιρα
Ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Μορέιρα

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου εμφανίστηκε στο παρκέ της Telekom Dome ο καλός ΠΑΟΚ, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 18-8 στα πρώτα έξι λεπτά και μείωσε σε 54-49 στο 26′. Αμέσως οι Γερμανοί απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 (64-49 στο 28′) και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού δεν υπήρχε κουράγιο για άλλη ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε εικόνα διάλυσης στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν έναν καταιγιστικό ρυθμό, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 26 πόντους (94-68) για να φτάσουμε στο τελικό 94-77.

Η Βόννη τελείωσε τον αγώνα με 13/22 τρίποντα, με τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα, Μπόγιαν Σούμποτιτς (22π.) να έχει 5/5 και να θυμίζει… Λευτέρη Σούμποτιτς!

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ο Γιανίκ Μορέιρα με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-31, 69-56, 94-77

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Ρέισελ 7 (1), Σούμποτιτς 22 (5/5 τρίποντα), Τζέιμς 14 (1), Μπίρσεβιτς 9 (1), ΝτιΛέο 5 (1), Μπρίουνιγκ 6, Μπαρτόλο 13 (1), Μέιο 10 (2), Γουέμπ 8 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (2), Μορέιρα 20 (9/14 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7, Σχίζας, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 6 (2), Τσόχλας, Ζάρας 10 (2), Χάτσερ 10 (2), Αθηναίου, Γκάρετ, Γκος 9 (1).