Η Ουκρανία “πήρε την μπουκιά από το στόμα” της Εσθονίας το απόγευμα του Σαββάτου και με 74-73 πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022 στο Μιλάνο!

Η Ουκρανία πέρασε μπροστά στο σκορ, μια φορά στον αγώνα, αλλά ήταν στο κατάλληλο σημείο!

Ήταν ο Σιντόροφ που έκανε το 74-73 για την ομάδα του Μπαγκάτσκις, η οποία είχε γυρίσει από το -10 στη Γ’ περίοδο κι είχε ισοφαρίσει 66-66, με 6:45 για το τέλος.

Πλέον με δύο νίκες δύο αγώνες έχει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους “16”, αφού Εσθονοί και Βρετανοί έχουν 0-2!

Οι Εσθονοί έμειναν χωρίς πόντο στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα (73-70 στο 37:10) και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση μετά τη χθεσινή ήττα από την Ιταλία.

Είχαν μεν την εικόνα της καλύτερης ομάδας και το προβάδισμα, σε όλο το παιχνίδι, όμως στα κρίσιμα σημεία τα έκαναν όλα λάθος.

Πρώτος σκόρερ της Ουκρανίας ήταν ο Σβι Μίχαϊλιουκ με 18 πόντους, 12 πέτυχε ο Βολόντιμιρ Χέρουν, 11 ο Σιντόροφ κι από 10 Τκατσένκο και Σάνον.

Ο Κότσαρ πέτυχε 17 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ για την Εσθονία, 11 είχε ο Κουλαμάε και 10 ο Ντρελ.

Η Εσθονία παίζει τη Δευτέρα με την Κροατία, ενώ η Ουκρανία αντιμετωπίζει την Ιταλία, επίσης τη Δευτέρα, ενώ την Κυριακή, (04/09) ο όμιλος της Ελλάδας έχει ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74