Εθνική Εφήβων

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Εφήβων με 73-61 από τη Σλοβενία στην τρίτη ημέρα, με την οποία ολοκληρώθηκε η α’ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στη Σμύρνη.

Μόλις λίγο πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα η ατυχία χτύπησε την πόρτα της ελληνικής ομάδας, καθώς τραυματίστηκε ο Σαμοντούροβ.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα, οι Σλοβένοι κατάφεραν να ελέγξουν το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και με ένα κάρφωμα του Κότσεβαρ προηγήθηκαν 13-4, δύο λεπτά πριν κλείσει η πρώτη περίοδος.

Η Εθνική Εφήβων προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε σε 20-13 με ελεύθερη βολή του Πλώτα, όμως, δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια.

Το τρίποντο του Ζούλιτς έφερε τους Σλοβένους στο 29-15 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ ξέφυγαν με 42-25 (σκορ ημιχρόνου).

Το ελληνικό συγκρότημα επέστρεψε στην τρίτη περίοδο για την ανατροπή και με το τρίποντο του Κορκοντζέλου μείωσε σε 52-39, ωστόσο η Σλοβενία, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κλείσει την περίοδο με αέρα +14 πόντων (43-57).

Το τρίποντο του Κωνσταντινίδη (64-49) δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ολική αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, συνεπώς ο αντίπαλος πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Υπενθυμίζεται ότι όλες οι ομάδες προκρίνονται στα νοκ-άουτ που ξεκινούν την Τετάρτη (3/8) με τη φάση των “16”.

Ο όμιλος της Εθνικής μας διασταυρωνόταν με τον Δ’ όμιλο, όπου συμμετείχαν η Λιθουανία (3-0), η Ιταλία (2-1), η Κροατία (1-2) και το Μαυροβούνιο (0-3).

Αντίπαλός της θα είναι η “σκουάντρα ατζούρα”.

Δεκάλεπτα: 6-16, 25-42, 43-57, 61-73

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 5, Κορκόντζελος 14 (4 ριμπ.), Λαγός, Πλώτας 4, Σπρίντζιος 7 (4 ασίστ), Μπιλάλης, Καλατζής 4, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης 3, Σαμοντούροβ 1, Ζούγρης 20 (7 ριμπ.), Δήμου 2.

Διαιτητές: Προκ (Πολωνία), Τόρες Σάντσεθ (Ισπανία), Μούταπτσιτς (Γερμανία)