Την πρόκρισή της στο Eurobasket 2023 πανηγυρίζει η Εθνική Γυναικών που γνώρισε μια “γλυκιά” ήττα στην Πορτογαλία με 66-60.

Στον αγώνα που είχε γίνει στην Ελλάδα, τον Νοέμβριο του 2021, η Εθνική μας είχε νικήσει με 7 πόντους διαφοράς, 64-57 την Πορτογαλία στο κλειστό της Ξάνθης.

Ήταν ο 5ος αγώνας στον όμιλο, με την Ελλάδα να έχει πλέον ρεκόρ 4-1 και να “σφραγίζει” την πρωτιά και την πρόκριση στο Eurobasket 2023, παρά την ήττα με 6 πόντους.

Tο Eurobasket 2023 θα διεξαχθεί από 15 έως 25 Ιουνίου σε Σλοβενία και Ισραήλ.

Η MVP Φασούλα (27π., 12ρ.) και η Χριστινάκη (13π., 7ρ.) ξεχώρισαν για την Εθνική μας, ενώ η τρομερή Κορέια πέτυχε 32 πόντους με 6/8 τρίποντα για την Πορτογαλία.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε με 13-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Μαριέλλα Φασούλα να έχει πετύχει τους 7 από τους μόλις 9 πόντους της Εθνικής μας.

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να βρει επιθετικές λύσεις ούτε στη δεύτερη περίοδο και οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 30-22 στο ημίχρονο, με την Κορέια να φτάνει τους 18 πόντους!

Η Φασούλα είχε πετύχει τους μισούς πόντους της Ελλάδας (11 από τους 22) που σούταρε 7/17 δίποντα, 0/7 τρίποντα και έκανε 16 λάθη για μόλις 6 ασίστ στο πρώτο εικοσάλεπτο!

Η Πορτογαλία ανέβασε τη διαφορά στο +13 (35-22) με την Κορέια να φτάνει τους 23 πόντους έναντι 22 της Ελλάδας!

Σε εκείνο το σημείο η Ελεάννα Χριστινάκη έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στην Εθνική μας που μείωσε σε 46-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τη Φασούλα σε ηγετικό ρόλο η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (54-56), η Πορτογαλία απάντησε και ξέφυγε με 6 πόντους (64-58), όμως η Φασούλα ήταν ψύχραιμη στις βολές και η Εθνική μας υπερασπίστηκε το +7 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60.