Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε με 40-72 από την πανίσχυρη Γαλλία στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (20/8) την αδύναμη Δανία και την Κυριακή την Τσεχία (21/8).

Η Τσεχία συνέτριψε με 81-38 τη Δανία στον άλλο σημερινό (19/8) αγώνα του ομίλου της Εθνικής μας.

Όπως είχε δηλώσει ο προπονητής της ελληνικής ομάδας, Γιάννης Κτιστάκης: Η Γαλλία είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Εμείς θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη στα δύο άλλα παιχνίδια του ομίλου με τη Δανία αύριο (20/8) και την Τσεχία μεθαύριο (21/8) για να τερματίσουμε όσο το δυνατόν ψηλότερα στην βαθμολογία του ομίλου.”

Η Ελλάδα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο δεκάλεπτο η αντίπαλος πήρε τον έλεγχο και άρχισε να χτίζει διαφορά. Ο προπονητής της Εθνικής Γιάννης Κτιστάκης μάλιστα έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στην διάθεσή του ενόψει του αυριανού (16.00) κρίσιμου αγώνα με τη Δανία. Πρώτη σκόρερ για την Εθνική ήταν η Παναγιώτα Στολίγκα με 17 πόντους.

Απέναντι σε μια ομάδα που θεωρείται φαβορί για το χρυσό μετάλλιο η Εθνική Κορασίδων ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι κοντράροντας την αντίπαλό της και μάλιστα προηγήθηκε με 12-10 με τρίποντο της Χατίρα. Στη συνέχεια η Γαλλία πίεσε τις διεθνείς, έκλεψε μπάλες και πήρε τα ηνία του αγώνα την ώρα που η Ελλάδα δεν είχε λύσεις στην επίθεση.  Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους 18 πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε στο δεύτερο ημίχρονο με τη Γαλλία να έχει επιβάλλει το ρυθμό της και με την Εθνική Κορασίδων να παλεύει, ωστόσο τα λάθη που έκανε της κόστιζαν.

Η Γαλλία στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε στο +30 (59-29) φτάνοντας τελικά στην νίκη με72-40.

Διαιτητές: Μορένο (Ισπανία), Μπίγεντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Σιμανόβιτσα (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 14-20, 21-39, 29-57, 40-72

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χωλοπούλου 4, Καλογήρου, Σιουμουρέκη, Στολίγκα 17(3), Τσινασλανιδου, Αρσενιάδου 2, Χατίρα 3(1), Φελούρη 4, Γιαπιτζόγλου, Παρασκευοπούλου 5, Σύροα, Ζιάκα 5(1).