Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε με 63-56 από την Φινλανδία στον τελικό της Β’ κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι εξασφάλισε την άνοδο στην κατηγορία των μεγάλων (Α’).

Εκτός από την Φινλανδία και την Ελλάδα, την άνοδο στην Α’ κατηγορία εξασφάλισε και η Τουρκία, η οποία επικράτησε με 65-57 της Σουηδίας στο μικρό τελικό.

Συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ιωάννα Κριμίλη (24π.), η οποία πήγε να γυρίσει μόνη της τον αγώνα από το -18 στο δεύτερο ημίχρονο (το 38-20 στο 21′ έγινε 45-42 στο 31′).

Ο αγώνας

Νεανίδων: Φινλανδία – Ελλάδα 63-56

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων στο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Β’ κατηγορίας) που έγινε στην πόλη των Σκοπίων.

Ηττήθηκε με 63-56 από την Φινλανδία, αλλά η παρουσία της κρίνεται επιτυχημένη δεδομένου ότι εξασφάλισε την άνοδο, αλλά και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση. Οι διεθνείς πάλεψαν τον αγώνα και έφτασαν μάλιστα κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή.

Η Φινλανδία με το ξεκίνημα προηγήθηκε με 10-5 (4’ 30’’), αλλά η Εθνική βρήκε τις λύσεις και στο 8’ πέρασε μπροστά με 13-12 με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι.

Η Φινλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει με 29-18 (16’45’’) και 31-18 (18’) με το δεύτερο δεκάλεπτο να τελειώνει με 35-20 έχοντας επιβάλει τον ρυθμό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φινλανδία άνοιξε τη διαφορά σε 38-20 με την Εθνική να κυνηγά και να μειώνει σε 41-31 στο 25’ 30’’. Με τη Κριμίλη να έχει πάρει μπροστά η Ελλάδα έκανε το 43-36 (27’45’’) και 35 δεύτερα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (45-40).

Η Εθνική είχε επιστρέψει για τα καλά κάνοντας μάλιστα το 45-42 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Με μακρινά σουτ η Φινλανδία έκανε το 60-51 δυο λεπτά πριν το τέλος, η Βαντσιούρη μείωσε με τρίποντο σε 60-54 (39’) με την Καρακασίδου να πλησιάζει στο 61-56 (35 δευτερόλεπτα από το τέλος). Η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα, κέρδισε τον αγώνα με 63-56, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με την Ελλάδα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 63-56

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Μπουντούρη 2, Χατζηλεοντή 8, Καρακασίδου 6, Κριμίλη 24(4),  Βαντσιούρη 8(2), Αναστασοπούλου 2, Εζέτζα 4, Γούλα 2.