Την ήττα με 38-69 από την Ισπανία, γνώρισε το Σάββατο στο Ηράκλειο Κρήτης η Εθνική Νεανίδων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του European Challenger.

Ήταν η τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες για τις Νεάνιδες. που παίζουν αύριο (1/8) στις 18:00 με το Ισραήλ, στην τελευταία αγωνιστική.

Στις 15:00 θα γίνει ο αγώνας Ισπανία – Γαλλία, ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες του τουρνουά.

H ελληνική ομάδα έδειξε μαχητικότητα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια ως 14-15 (9’) το οποίο διαμόρφωσε η Άννα Μαρία Πρίφτη.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές ήταν σημείο κλειδί στον αγώνα.

Η Ελλάδα έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για έξι λεπτά και οι Ισπανίδες έφτασαν στο 24-15 (15’45’’).

Η διαφορά έφτασε στο +15 (37-22) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στο +20 (42-22) με την επιστροφή στο παιχνίδι.

Η Ελλάδα προσπάθησε, μείωσε (44-28, 24’50’’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Ισπανία να φτάνει και πάλι στο +20 (48-28, 26’30’’).

Η Πέρεθ έγραψε το 59-30 (32’40’’) και η Ισπανία έφτασε στη νίκη με το τελικό 69-38.

Διαιτητές: Μεστρ (Γαλλία), Ναγκόρνι (Ουκρανία), Ζιτλούκιν (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-22, 51-30, 69-38

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Αλεξιά 2, Δαμουλάκη 4, Κελεμένη, Παπαδάκη, Τσαγκαροπούλου, Μπαξεβάνου 4, Δασκουλίδου 9, Δροσούνη, Γρηγοροπούλου 6, Λέρη 4, Πολυμένη 8, Πρίφτη 1