Εθνική Νέων Ανδρών

H Εθνική Νέων Ανδρών του Μάκη Γιατρά λύγισε με 62-61 την Πολωνία σε αγώνα προετοιμασίας στο “Δ. Τόφαλος” στην Πάτρα και έκανε το 4/4 στα φιλικά.

Καρέ νικών έκανε η Εθνική Νέων Ανδρών με το 62-61 επί της Πολωνίας στον τέταρτο αγώνα προετοιμασίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει και με 10 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη, παρά το γεγονός ότι είχε μόλις 4/24 τρίποντα και 19 λάθη.

Η Ελλάδα προηγήθηκε πρώτη (13-7, 7’10’’), αλλά οι Πολωνοί έδειχναν πιο διαβασμένοι σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Είχαν απαντήσεις (13-12, 8’) και έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο για να προσπεράσουν (38-29, 23’30’’). Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν ως το 47-57 (34’).

Οικονομόπουλος, Φίλλιος και Κουρουπάκης μείωσαν την απόσταση (56-61, 38’10’’), ο Καλόγηρος με σουτ τριών πόντων έγραψε το 59-61 (38’34’’), ο Βησσαρίου ήταν εκεί για το 60-61 με τον Νετζήπογλου να δίνει ξανά το προβάδισμα και να διαμορφώνει το τελικό 62-61, δίνοντας τη νίκη στην ελληνική ομάδα.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Μάκης Γιατράς, χρησιμοποίησε και πάλι όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, μοιράζοντας το χρόνο.

Επόμενο τεστ είναι στις 29 Ιουνίου, στην Πάτρα, απέναντι στην ομάδα του Ουαϊόμινγκ.

Βασίλης Τόλιας και Μάριος Γιώτης αποχαιρέτησαν την ομάδα μετά το τέλος της αναμέτρησης με το “ευχαριστώ” όλων για την πολύτιμη βοήθειά τους όλο το διάστημα της προετοιμασίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-31, 42-48, 62-61

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 1, Κολοβέρος 6, Μπαζίνας 4, Φίλλιος 3 (1), Οικονομόπουλος 4, Νετζήπογλου 5, Βησσαρίου 4 (1), Κωστόπουλος, Τόλιας 3 (1), Μαντζούκας 11, Καλημέρης 2, Καλόγηρος 5 (1), Τσάμης 4, Κουρουπάκης 6, Γιώτης, Τανούλης 4