Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες του Ευρωπαϊκού Παίδων, στο Ηράκλειο Κρήτης πέτυχε το Σάββατο η Εθνική μας, με 77-63 επί της Κροατίας.

Η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο, έκανε ένα τρίποντο ξέσπασμα και έφτασε στο 2 στα 2, αφού χθες νίκησε το Ισραήλ (78-59).

Αύριο δε (Κυριακή) 18:30 Κυριακή παίζει με την Ιταλία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Ο αγώνας ήταν κλειστός για τρία δεκάλεπτα. Η Ελλάδα είχε προβάδισμα 53-48 μέχρι που ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου ευστόχησε στη λήξη του δεκαλέπτου σε τρίποντο, από το ένα καλάθι στο άλλο!

Έκανε έτσι το 56-48 και στη Δ’ περίοδο, έδωσε ρεσιτάλ με άλλα 4 τρίποντα και 16 προσωπικούς πόντους σε σχεδόν 5 λεπτά για να ξεφύγει η Ελλάδα με 75-57!

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Εθνική πέτυχε μόλις ένα καλάθι, αλλά δέχτηκε επίσης έξι πόντους για για να φτάσει στη νίκη, 77-63.

Η ομάδα του Καλαμπόκη είχε 10/28 τρίποντα, τα 8/16 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο δε Χατζηλάμπρου, το παιδί από τη Χίο που έχει αποκτήσει από πέρυσι ο Άρης, τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους, από 8/14 τρίποντα, ενώ είχε 12 ριμπάουντ.

Άλλους 15 πόντους πέτυχε ο Χαϊδεμένος του Περιστερίου, ενώ ο Χαρτώνας της ΔΕΚΑ είχε τη δεύτερη ψηλότερη αξιολόγηση της Εθνικής με 16 μονάδες, από 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και σημαντική συνεισφορά στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-36, 56-48, 77-63

Διαιτητές: Ματέγιεκ (Τσεχία), Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Αντόνεν (Φινλανδία)

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης, Βενετίδης 3 (1), Χαϊδεμένος 15, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 33 (8/14 τρ), Σκληρός 5, Χαρτώνας 5 (1), Θωμάκος 4, Μπαρμπαγιάννης 5, Ασημένιος 2, Σταμούλος 2, Παγουλάτος 3