Με κορυφαίο τον Νίκο Ρογκαβόπουλο και καλή εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Εθνική μας ομάδα U19 νίκησε τη Σερβία με 69-62 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας στο Ηράκλειο Κρήτης, πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2019!

Λογικό αυτή την εποχή και σε πρώτο αγώνα προετοιμασίας, η Εθνική μας ομάδα έδειχνε να ψάχνεται για αρκετή ώρα στο παρκέ, στα Δύο Αοράκια, το βράδυ της Τρίτη (25/6).

Ωστόσο σιγά-σιγά, βρήκε τον τρόπο, βρήκε τους πρωταγωνιστές να γυρίσει ένα ματς που από την αρχή κυνηγούσε στο σκορ, απέναντι στους ταλαντούχους Σέρβους.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη ήταν το ριμπάουντ αφού η Σερβία είχε 29 στο πρώτο ημίχρονο έναντι μόλις 12 της ελληνικής ομάδας και το πρώτο μέρος τελείωσε σε 34-25 για την Εθνική Σερβίας U19.

Το πρόβλημα συμμαζεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα φρόντισε να κρατήσει πολύ χαμηλά το ποσοστό της Σερβίας από την περίμετρο και με τον Ρογκαβόπουλο να ηγείται η εικόνα άλλαξε.

Μάλιστα η Εθνική μας προηγήθηκε με 59-52 και 64-56 στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη με 69-62.

Την Τετάρτη, η Εθνική μας αντιμετωπίζει σε νέο φιλικό στα Δύο Αοράκια την Εθνική των  ΗΠΑ U19.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 25-34, 47-49, 69-62