Με μια ακόμα ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Eurobasket 2021 στη Βαλένθια, η Εθνική Γυναικών  που ηττήθηκε την Κυριακή από την Ιταλία με 77-67.

Το 0/3, όμως, δεν συνιστά κάποιου είδους αποτυχία, η Εθνική Ελλάδας έχει μπει σε νέα εποχή με πολύ νεανική ομάδα, θυμίζουμε τελευταία ήταν που εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά και πήγε στη Βαλένθια και με απουσίες.

Ο στόχος ήταν να μπουν τα νέα κορίτσια στο κλίμα, ώστε το αύριο της Εθνικής Γυναικών να τις βρεις με παραστάσεις, εμπειρίες, από το υψηλό επίπεδο.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε η διαφορά μεταξύ των ομάδων, με τις πιο έμπειρες Ιταλίδες να κυριαρχούν. Πρώτα με τα ριμπάουντ, μετά με την πίεσή τους στην μπάλα που οδηγούσε την Εθνική μας σε λάθη.

Η δράση της Σταμολάμπρου με 7 πόντους κράτησε σχετικά κοντά την Ελλάδα στο σκορ, με 21-13.

Τα κορίτσια του Μασλαρινού προσπάθησαν και σε κάποιο βαθμό ισορρόπησαν τον αγώνα στη β’ περίοδο, ελέγχοντας το ριμπάουντ, όμως το τελευταίο δίλεπτο μέχρι την ανάπαυλα, γκρέμισε την καλή προσπάθεια.

Η Εθνική μας έκανε τρία λάθη στις τρεις τελευταίες επιθέσεις της, οι Ιταλίδες σκόραραν σε όλες πλην της τελευταίας τους και με 7-0 έστειλαν τη διαφορά στους 17 πόντους, κάνοντας το 34-24 του 18′ σε 41-24 στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε στους 21 με την έναρξη της Γ’ περιόδου, 45-24, όμως η ελληνική ομάδα αντέδρασε: Με Σπανού, Μποσγανά και Σταμολάμπρου έκανε το δικό της σερί, 12-0 για την ακρίβεια και μείωσε στο 45-36!

Η Σωτηρίου μείωσε ακόμα περισσότερο, στους 8, όταν με τρίποντο έκανε το 47-39 στο πεντάλεπτο και το καλάθι της Μποσγανά για το 47-41 με 4:41 για τα 30′, ανάγκασε την Ιταλία να καλέσει τάιμ άουτ.

Η διαφορά έφτασε έως τους 4 μετά το τάιμ άουτ, με τη Σταμολάμπρου να μειώνει 47-43 (με 4:18) και το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 19-6 για την Εθνική μας!

Πάλι όμως το τελευταίο τρίλεπτο, όπως και στη β’ περίοδο, ήταν γεμάτο λάθη οπότε οι Ιταλίδες το εκμεταλλεύτηκαν και με 8-0 σερί έκαναν το 50-45, 58-45.

H Εθνική μας δεν απογοητεύτηκε, μάς κρατούσε άλλωστε μια ακόμα έκπληξη στην τελευταία περίοδο και με τις Σταμολάμπρου-Μποσγανά στο σκορ, έκανε εντυπωσική εκκίνηση στην τελευταία περίοδο. Κάλυψε τη διαφορά και προσπέρασε 64-63 με τις βολές της Μποσγανά στα 5:37 για το τέλος!

Όμως το έργο που είδαμε σε όλα τα δεκάλεπτα, ήλθε και στο φινάλε του αγώνα. Η Εθνική μας δεν είχε καθαρό μυαλό στο τέλος, η πίεση της Ιταλίας απέδωσε και με 14-3 επιμέρους στα τέσσερα τελευταία λεπτά, πήρε τη νίκη με 77-67 και τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-24, 58-47, 77-67

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 23 (3), Αλεξανδρή, Δίελα, Τσινέκε 3, Μποσγανά 13 (2), Φασούλα 7, Νικολοπούλου 5 (1), Παυλοπούλου, Σωτηρίου 3 (1), Σπανού 13 (2).