Τουρκία-Γερμανία U18

Η Τουρκία έκανε τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων με το 62-54 επί της Γερμανίας στο ΚΓ Νέας Ιωνίας.

Μόνο σε ντέρμπι θα φαινόταν πως θα εξελιχθεί ο αγώνας στα πρώτα λεπτά. Οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα, δημιούργησαν μια διαφορά (25-10, 14’) και έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση.

Η Γερμανία επέστρεψε πιο αποφασισμένη και διαβασμένη από τα αποδυτήρια, ισοφάρισε (30-30, 24’10’’) και προηγήθηκε (33-34, 26’20’’) για να φτάσει στο +5 (35-40, 29’). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό (54-54, 39’) με τον Σενγκούν να διαμορφώνει με «γκολ φάουλ» το 57-54 και τον Χαλταλί να κλέβει από τον Ντέλοου για να καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 59-54 με 40’’ πια στο ρολόι. Οι Γερμανοί δεν ήταν εύστοχοι ούτε από τη γραμμή, σε αντίθεση με τους Τούρκους που πήραν τη νίκη με το τελικό 62-54.

Η Γερμανία αγωνιζόταν χωρίς τον Σούρμεν που τραυματίστηκε στη χθεσινή πρεμιέρα, ενώ στη διάρκεια της αναμέτρησης έχασε κι έναν από τους καλύτερους παίκτες της τον Βάγκνερ, που αισθάνθηκε ένα τράβηγμα στην πλάτη.

Διαιτητές: Αουνκρότζερς (Λετονία), Κασίγιο (Ισπανία), Σπάνιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 14-8, 30-22, 37-43, 62-54