Η Γαλλία επιβεβαίωσε τη δυναμικότητά της και νίκησε τη Σλοβενία με 66-52 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Eurobasket U18 στη Νέα Ιωνία Βόλου.

Πρόκειται για τον άλλον αγώνα του Γ’ ομίλου, στον οποίο βρίσκεται η Εθνική μας, η οποία παίζει στις 21:15 απόψε (27/7) στη δική της πρεμιέρα με τη Λετονία.

Η Σλοβενία προηγήθηκε με 14-11 ατην πρώτη περίοδο, όμως οι Γάλλοι την κράτησαν πολύ χαμηλά στο σκορ με την άμυνά τους.

Με πιο μεγάλα κορμιά, πήραν τις μάχες στη ρακέτα κι αφού προηγήθηκαν με 30-24 στο ημίχρονο έφτασαν στην άνετη νίκη με 66-52.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη τη Σλοβενία: 14-11, 24-30, 38-46, 52-66.

Πρώτοι σκόρερ των Γάλλων ήταν οι Μπερκαρίν (15π.), Ντιαμπατέ (13π.), Γκοζέν (13π.).

Για τη Σλοβενία που σούταρε 6/26 τρίποντα, ο Γκλας και ο Σάμαρ είχαν από 12 πόντους και ο Σταβρόβ 11.

Σε αγώνα για τον Β’ όμιλο που έγινε την ίδια ώρα στην Πορταριά, ένα εκ των φαβορί για μετάλλιο, το Μαυροβούνιο, νίκησε με 62-54 την Ιταλία.