Σ’ ένα τελικό που έσπασε… καρδιές, η Ισπανία επικράτησε με 57-53 της Τουρκίας και κατέκτησε το Eurobasket U18 του Βόλου για τέταρτη φορά στην ιστορία της χώρας. Από την άλλη πλευρά, αυτό ήταν το τέταρτο αργυρό για τους Τούρκους και δεύτερο στο Βόλο μετά το 2015 και την ήττα από την Ελλάδα στον τελικό.

Οι παίκτες του Ντερβίς Γκιουνέι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και κοίταξαν στα μάτια τους Ισπανούς που στο πρώτο ημίχρονο σημείωσαν μόνο 23 πόντους. Ο Ουσμάν Γκαρούμπα είχε αρκετά σημάδια κόπωσης μετά τα 39 λεπτά απέναντι στην Ελλάδα ένα 24ώρο νωρίτερα και δεν εμφανίστηκε σε καλή κατάσταση σωματική και πνευματική.

Το εθνικό συγκρότημα του Χαβιέ Ζαμόρα επέστρεψε στον αγώνα χάρη στον χαρισματικό, Σαντιάγκο Αλντάμα, αλλά στο φινάλε οι διαιτητές τα έκαναν… θάλασσα! Πρώτα χρέωσαν τον Μπόνα με φάουλ (σπρώξιμο) σε καθαρή άμυνα (τάπα) και στο πιο κρίσιμο σημείο αντί ο Χαβιέ Γκαρσία να χρεωθεί με διπλή ντρίπλα ή μπρος πίσω, έδωσαν φάουλ στον Ιλιασόγλου, ξεσηκώνοντας, δικαιολογημένα, του Τούρκους με το τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 23-31, 42-43, 57-53