Έπειτα από δυο δυνατά… ντέρμπι, η Ρωσία και η Σερβία επικράτησαν των Λιθουανίας και Γερμανίας αντίστοιχα. Η ”Αρκούδα” θα αγωνιστεί αύριο (4/8) για τις θέσεις 5-6, ενώ η παρέα του Αλεξέι Ποκουσέφσκι θέλει την ένατη.

Οι Ρώσοι επικράτησαν στην παράταση με 95-91 και θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αναμέτρησης, Γαλλία-Μεγάλη Βρετανία.

Δεκάλεπτα: 25-18, 44-41, 62-58, 79-79, 91-95 (παρ.)

Σερβία – Γερμανία 76-74

Την ένατη θέση του Eurobasket U18, κόντρα την νικήτρια του αγώνα Ιταλίας-Μαυροβουνίου, θα διεκδικήσει η Σερβία που νίκησε 76-74 την Γερμανία και οποία θα παίξει για τις θέσεις 11-12, με αντίπαλο την ηττημένη του προαναφερόμενου αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση των ”Πλάβι”, ο Ράπικε ”έκλεψε” την μπάλα στα 23” πριν από την λήξη, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε λάθος στα τρία δευτερόλεπτα και οι Γερμανοί δεν πρόλαβαν να διεκδικήσουν την ισοφάριση ή και την νίκη.

Ο Σέρβος τεχνικός, Σλόμπονταν Κλίπα, χρησιμοποίησε τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, μόνο για έξι λεπτά, λόγω τραυματισμού στον ώμο και στον αστράγαλο.

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-45, 56-60, 76-74