Με ένα εφιαλτικό τέταρτο δεκάλεπτο (24-6) ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-59 από την τουρκική Ορμάν στην Άγκυρα και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών, το μεσημέρι της Τετάρτης (29/01).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το +8 από το 72-64 του πρώτου αγώνα στη φάση των “16” καθώς στην τελευταία περίοδο έκανε κακή εμφάνιση.

Για πρώτη φορά η Ορμάν κάλυψε το -8 με 8:19 για τη λήξη του αγώνα, όταν προηγήθηκε με 64-55. Ωστόσο η συνέχεια ήταν κακή, με την Ορμάν να κάνει ένα τεράστιο επιμέρους σκορ, συνολικά 17-1.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε όλα κι όλα δύο καλάθια στην τελευταία περίοδο, ένα με την Τζάκι Γέμελος που μείωσε 59-55 στην αρχή της Δ’ περιόδου (09:19) κι ένα ακόμα, οκτώ λεπτά αργότερα, με το οποίο μείωσε στο 81-58.

Ωστόσο η διαφορά είχε χαθεί και με το τελικό 83-59 η τουρκική ομάδα συνεχίζει στο θεσμό.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 59-53, 83-59

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γκρέιβς 10, Γιουρτσένκοβα 2, Νικολοπούλου 11(1), Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου 2, Γέμελος 15(2), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 3(1), Τόμας 6(1).