Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερη ημίχρονο, η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε τη Λιετκαμπέλις με 90-62 την Τετάρτη (26/01), στην 11η αγωνιστική του EuroCup.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες, Τζόναθαν Μότλεϊ, Στάντον Κιντ, η Λοκομοτίβ ήταν εντυπωσιακή από την τρίτη περίοδο κι έπειτα κάνοντας 27-17 και συνολικό επιμέρους σκορ δευτέρου ημιχρόνου, 52-31.

Βελτίωσε δε το ρεκόρ της σε 8-3, ενώ η Λιετκαμπέλις έχει πλέον 5-6.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης  ήταν δεύτερος σκόρερ των Λιθουανών με 12 πόντους σε 24:53 συμμετοχής. Ο Έλληνας γκαρντ της Λιετκαμπέλις είχε απολογισμό 2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ κι έκανε δύο κλεψίματα.