Βραδιά φιλοξενούμενων ήταν η Τρίτη (12/11), πρώτη μέρα της 7ης αγωνιστικής στο Eurocup, καθώς οι ομάδες που έπαιζαν εκτός έδρας έκαναν το τρία στα τρία!

Στον όμιλο του Προμηθέα Πάτρας, η Ανδόρρα νίκησε στη Γερμανία την Ουλμ με 99-87.

Η ομάδα του Ίμπο Ναβάρο έκανε απίθανο πρώτο ημίχρονο με 11/17 τρίποντα και προηγήθηκε με 54-39!

Στο δεύτερο σούταρε ελάχιστα τρίποντα, είχε όλο κι όλο ένα μέχρι το 32:00 και τελείωσε με 12/21 (δηλαδή 1/4 στο δεύτερο 20άλεπτο), αλλά αυτό δεν της στέρησε τη νίκη.

Το “μυαλό” της Ανδόρρα, Κλέβιν Χάνα (κεντρική φωτό, με την μπάλα) είχε 20 πόντους και 8 ασίστ! Από 17 πρόσθεσαν Γουόκερ (με 4/4 βολές, 5/5 σουτ!) και Τοντόροβιτς.

Ο Κίλιαν Χέις είχε 19 πόντους και 6 ασίστ για τη γερμανική ομάδα, που έχει προπονητή τον Γιάκα Λάκοβιτς.

Οι εκπρόσωποι του Μαυροβουνίου σε Eurocup και… Basketball Champions League, ήταν οι μόνες σε αυτές τις διοργανώσεις δίχως νίκες!

Την ώρα που η Μόρναρ Μπαρ έχανε από το Περιστέρι και παρέμενε δίχως νίκη στο BCL, η Μπούντουτσνοστ έσπαγε το ρόδι στο Eurocup! Και μάλιστα εκτός έδρας με 76-69 επί της Τρέντο, έπειτα από σερί έξι ηττών!

Η Μπούντουτσνοστ έκανε επιμέρους σκορ 31-8 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκε με 64-49 και κράτησε τη νίκη!

Για τους νικητές ο Χασάν Μάρτιν είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 blocks!

Τέλος στη Γαλλία, η Νταρουσάφακα νίκησε τη Ναντέρ με 82-68. Χάμιλτον και Κόλσον είχαν από 17 πόντους για την τουρκική ομάδα, ενώ για τη Ναντέρ μόνο ο Κένι Τσέρι ήταν διψήφιος με 18 πόντους.