Ούτε στην Ουγγαρία βρήκε την πρώτη του νίκη ο Ολυμπιακός με την Ατομερόμου Σκεκσζάρντ να επικρατεί με 78-69 στην 4η αγωνιστική της EuroLeague Γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες”, χωρίς την Σταμολάμπρου (λόγω ίωσης) και την Στραουτμάνε δεν τα κατάφεραν ούτε στην έδρα της ουγγρικής ομάδας και έμειναν χωρίς νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Στο 2-2 πλεόν οι Ούγγροι.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον με 23 πόντους ήταν εκείνη που ξεχώρισε για άλλη μία φορά από τις “ερυθρόλευκες“. Στο πλευρό της η Αγγελική Νικολοπούλου με 16π..

Ο αγώνας:

Καλύτερες οι γηπεδούχες στο ξεκίνημα στην Ουγγαρία. Η Κίεσα Γκόρεε ήταν εκείνη που έκανε τη “ζημιά” στην άμυνα των παικτριών του Ζίμπαρτς με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-12.

Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να απαντήσει, όντας κυρίαρχος στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-21. Η Γκούσταφσον ήταν εκείνη που ανέλαβε να ηγηθεί της προσπάθειας των “ερυθρόλευκων”, για να πάνε στα αποδυτήρια στο +4 (29-33).

Στην επιστροφή, παρότι οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και με +10 (29-39), η Ατομερόμου ανέβασε στροφές και με σύμμαχό της την ευστοχία πίσω από τα 6,75 κατάφερε να “σβήσει” την κυριότητα της ομάδας του Πειραιά για το 48-49 στο 30′.

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο και δέχτηκε 30 πόντους, όταν σκόραρε μόλις 17. Οι γηπεδούχες με την τριάδα Βίβιανς, Χέμπαρντ, Γκόρεε “γιγάντωσαν” τη διαφορά υπέρ τους και τελικά κατέληξαν στη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69