Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε με 66-81 από τη γαλλική Μπουρζ στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική της EuroLeague Γυναικών και έπεσε στο 0-8.

Με νέο προπονητή τον Θάνο Νίκλα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στη EuroLeague Γυναικών, ούτε στην πρώτη αγωνιστική του Β’ γύρου της φάσης των ομίλων.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -20 στο ημίχρονο (29-49), προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επιμέρους 31-19, όμως έμεινε από δυνάμεις στο τέλος (6-13 το τελευταίο δεκάλεπτο) και γνώρισε την 8η ήττα σε ισάριθμους αγώνες στη φάση των ομίλων της φετινής διοργάνωσης.

Η Μπουρζ ανέβηκε στο 4-4 και διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στις “ερυθρόλευκες”, αφού είχε νικήσει με 67-61 στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Κορυφαία του Ολυμπιακού ήταν ξανά η Μέγκαν Γκούσταφσον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η Αγγελική Νικολοπούλου μέτρησε 12 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81.

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Τσεντερ (Ρουμανία), Ιβάνοβιτς (Σερβία)

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγιούσο 5(1), Νικολοπούλου 12(2), Σκόριτς 6, Σπυριδοπούλου 9(3), Σταμολάμπρου 7(1), Δίελα, Γκούσταφσον 21, Σταμάτη 6(2).