O Ολυμπιακός δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει την πρώτη του νίκη στον όμιλο της EuroLeague Γυναικών, αφού η Βαλένθια πέρασε με 65-59 από το ΣΕΦ.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, προηγήθηκε 50-40 στο 26′, όμως η ισχυρή Βαλένθια της Ελεάννας Χριστινάκη έκανε ένα επιμέρους 6-19 στην τελευταία περίοδο και έφυγε με τη νίκη από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον αγώνα για την 7η “στροφή” της φάσης των ομίλων της EuroLeague.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έχει πλέον ρεκόρ 0-7 στο φινάλε του πρώτου γύρου, ενώ η Βαλένθια ανέβηκε στο 4-3.

Για τον Ολυμπιακό δεν έπαιξε η Αννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Μέγκαν Γκούσταφσον (21π., 11ρ.) και Κάιλι Σουκ (21π., 6ρ.) ξεχώρισαν από την πλευρά των “ερυθρολεύκων”.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Ρακέλ Καρέρα (15π.), ενώ η Ελεάννα Χριστινάκη είχε 4 πόντους (2/2 βολές, 1/1 δίποντο) και 2 ριμπάουντ σε 7:42 λεπτά.

Διαιτητές: Μπιγιεντιτς (Βοσνία Ερζογοβίνη), Τέτικ (Τουρκία), Πρπα (Σερβία)

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Αγιούσο 4, Γκούσταφσον 21, Νικολοπούλου 2, Σουκ 21(3), Σταμάτη 3(1), Δίελα, Σκόριτς, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα.