USK-Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να παραταχθεί ανταγωνιστικός στην Τσεχία, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 95-63 από την USK Πράγας, σε ματς για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της EuroLeague Γυναικών.

Το σύνολο του Μάρτινς Ζίμπαρτς παραμένει τελευταίο με ρεκόρ 0-6, ενώ η τσεχική ομάδα, περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, ανέβηκε στο 4-2 και πλησίασε περισσότερο στα playoffs.

Η Μαρία Κόντε έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 32 πόντους (11/12 βολές) και 7 ασίστ, η Βερόνικα Βοράτσκοβα είχε 17π.-5ρ.-4κλ., η Μπριόνα Τζόουνς συνέβαλε πολύ με 15π.-9ρ., η Τέμι Φαγκμπένλε προσέθεσε 13π. και η Αλίσα Τόμας πέτυχε double-double (11ρ.-11ασ.).

Η USK μάζεψε 13 περισσότερα ριμπάουντ, μοίρασε 16 παραπάνω ασίστ και έκλεψε την μπάλα 15 φορές (έναντι 9), σημειώνοντας παράλληλα 24/28 στις βολές.

Ο Ολυμπιακός, αντίθετα, παρά το 47% στα τρίποντα (8/17 προσπάθειες) ήταν κακός στα δίποντα και ηττήθηκε κατά κράτος στον αέρα.

Η Άννα Σταμολάμπρου με 17 πόντους, η Μέγκαν Γκούσταφσον με 16π.-10ρ. και η Κάιλι Σουκ με 15π.-8ρ., πάλεψαν περισσότερο για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο αμυντικό σκέλος και για 5,5 λεπτά κράτησε τον αντίπαλο στους 5 πόντους, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα 10-5.

Ωστόσο, στα τελευταία 02:15 της α’ περιόδου, η USK βρήκε ρυθμό και με 9-0 σερί προηγήθηκε 20-13, προτού φτάσει έως το 24-13 στο 07:47 του β’ δεκαλέπτου.

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν βρήκε σκορ για περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν ήδη καταφέρει να αφήσουν πίσω τον αρχικό αιφνιδιασμό που υπέστησαν.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα, δεδομένου ότι οι παίκτριες του Ζίμπαρτς δυσκολεύονταν πολύ να συνάψουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι, αν και το 44-32 του ημιχρόνου δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί απαγορευτικό.

Η μεγάλη ζημιά για τον Ολυμπιακό έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 30-17 τα λέει όλα, με την απόσταση να φτάνει μέχρι το +28 (74-46). Τα πάντα είχαν κριθεί.

Στα 05:56 πριν από τη λήξη, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +36, ομοίως και στα 02:06, προτού γραφτεί το τελικό 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63