Ολυμπιακός-USK Πράγας

Βαριά ήττα με 85-54 από την ισχυρή USK Πράγας στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της EuroLeague Γυναικών.

Κατά συνέπεια, μια στροφή πριν από την ολοκλήρωση της φετινής ευρωπαϊκής τους πορείας, οι “ερυθρόλευκες” έπεσαν στο 1-12, ενώ η τσεχική ομάδα κατοικεί στη 2η θέση πίσω από τη Φενέρμπαχτσε, με ρεκόρ 9-4.

Από πλευράς Ολυμπιακού διακρίθηκαν οι Μέγκαν Γκούσταφσον (14π.-8ρ.) και Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (14π.).

Στον αντίποδα, η Μπριόνα Τζόουνς είχε 19π.-5ρ., η Αλίσα Τόμας 17π. (με 8/11δ.), 8ρ. και 7ασ., η Βαλεριάν Βουκοσάβλιεβιτς συνέβαλε με 15π.-8ρ., η Τέγια Όμπλακ προσέθεσε 11π.-4ασ., ενώ η Βερόνικα Βοράτσκοβα μοίρασε 5 ασίστ.

Το 2-14 προανήγγειλε τι θα επακολουθούσε, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενες σημείωσαν 26 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πάρα πολύ στο αμυντικό σκέλος, ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο -10.

Επί της ουσίας, όλα τελείωσαν με το σερί 7-0 που έκανε η USK Πράγας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού η διαφορά ανέβηκε στο +17.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο -22, ενώ η τσεχική ομάδα έφτασε μέχρι το +32 (51-83), προτού κλείσει το ματς στο +31.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-37, 44-66, 54-85