Με τους αγώνες ΜπαρτσελόναΕρυθρός Αστέρας, Μπάγερν ΜονάχουΆλμπα Βερολίνου, ολοκληρώνεται την Παρασκευή (17/3) η 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Το “κυρίως πιάτο” της αγωνιστικής έγινε την Πέμπτη, με δύο νίκες των ελληνικών ομάδων και τον Ολυμπιακό, να γίνεται η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα playoffs, ενώ βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στη μάχη για μιοα θέση στην τετράδα, συνεπώς και για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, η Μπαρτσελόνα (18-10) έχει τον πρώτο λόγο έναντι των Φενέρμπαχτσε (17-11), Μακάμπι (16-13), Παρτιζάν (16-13) που την ακολουθούν.

Με νίκη απόψε (21:30) οι Καταλανοί πιάνουν τη Μονακό στην τρίτη θέση (19-10) και κάνουν σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα ενώ θα απομένουν πλέον πέντε αγώνες της κανονικής περιόδου.

Ο Ερυθρός Αστέρας (12-16) έχασε έδαφος τον τελευταίο μήνα, αν και μαθηματικά, διατηρεί απειοελάχιστες πιθανότητες.

Στον αποψινό αγώνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, οι Σέρβοι πάνε χωρίς τους τραυματίες Νέντοβιτς, Λάζιτς, Ντόμπριτς.

Αμφίβολη για την Μπαρτσελόνα, είναι η συμμετοχή του Κόρεϊ Χίγκινς.

Στον αγώνα του Α’ γύρου, η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει στο Βελιγράδι στην παράταση, με 99-94. Ο Μίροτιτς είχε ισοφαρίσει με τρίποντο για να στείλει τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο, με τη EuroLeague, να παραδέχεται το λάθος των διαιτητών, που δεν είδαν ότι έχει πατήσει γραμμή, πριν ευστοχήσει στο τρίποντο!

Αγώνας γοήτρου, είναι για τις δύο γερμανικές ομάδες, Μπάγερν και Άλμπα η μεταξύ τους αναμέτρηση στις 21:30.

Η Μπάγερν Μονάχου έχει 11-17 ρεκόρ και είναι 15η, ενώ η Άλμπα Βερολίνου παραμένει στην τελευταία θέση με 7-21.

Οι Βαυαροί έχουν ανακοινώσει πάντως, sold out για τον αποψινό αγώνα του Audi Dome.

Στον Α’ γύρο η Μπάγερν νίκησε με 79-77 στο Βερολίνο, συνεχίζοντας την παράδοση που τη θέλει αήττητη σε αγώνες της EuroLeague, με αντίπαλο την Άλμπα, επί της οποίας έχει 6-0 από την περίοδο 2019/20 έως σήμερα!