Αφού πέρυσι έζησαν, η κάθε μια τη δική της -αθλητική- τραγωδία, Εφές και Μπαρτσελόνα ανέκαμψαν κι επιστρέφουν σε playoffs με τη νικήτρια της σειράς, μάλιστα, να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για το Final 4 της Βιτόρια!

Η τουρκική ομάδα έχει να φτάσει σε Final 4 από εποχές… FΙΒΑ και Suproleague (2001), ενώ η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής το 2014, όπου γνώρισε τη συντριβή στον ημιτελικό από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 100-62 στο Μιλάνο!

Στην κανονική περίοδο η Μπαρτσελόνα νίκησε την Εφές με 80-65 στις 27 Δεκεμβρίου, σε ένα ματς όπου οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 50-39 στο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο 20άλεπτο πέτυχαν όλους κι όλους 15 πόντους!

allstarbasket.grΣτον β’ γύρο όμως, στην Κωνσταντινούπολη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κάλυψε τη διαφορά της ήττας της ενώ προηγήθηκε με 26 πόντους διαφοράς πριν φτάσει στο τελικό 92-70.

Στη στατιστική σύγκριση των δύο ομάδων θα δούμε ότι η Εφές υπερισχύει σε δείκτες που έχουν περισσότερο να κάνουν με την επίθεση κι η Μπαρτσελόνα με την άμυνα.

O καταμερισμός είναι 8-6 για την Εφές, η οποία έχει το δεύτερο καλύτερο ranking της διοργάνωσης, το καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στις βολές και το δεύτερο καλύτερο στα σουτ!

Από την άλλη η Μπαρτσελόνα έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα μεταξύ των ομάδων των playoffs.