Η απίθανη πορεία της Μπάγερν Μονάχου στη νέα Euroleague συνεχίστηκε στην Κωνσταντινούπολη, όπου νίκησε την Εφές με 74-71 για την 9η αγωνιστική!

Ήταν η έβδομη νίκη σε εννέα αγώνες για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που αποτελεί την ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης, απέναντι στην Εφές, κορυφαία ομάδα της προηγούμενης, πλην όμως, ημιτελούς σεζόν!

Ο Τζέιλεν Ρέινολντς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής και νίκης που πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου.

Πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του στην τελευταία περίοδο, στην οποία η Μπάγερν μπήκε με -7 πόντους, 57-50 από το 30:00!

allstarbasket.grΗ Εφές έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 20-8 είχε ανατρέπει, με τη σειρά της, την εις βάρος της διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (37-42).

Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν έκανε μεγάλο ματς με 15 πόντους και 11 ασίστ, ενώ Πολ Τσίπσερ και Νιχάντ Ντζέντοβιτς είχαν κάνει σπουδαίο πρώτο μέρος.

Ένας… Γερμανός, ο Τίμπορ Πλάις ήταν κορυφαίος της Εφές με 19 πόντους, ενώ ο Σέιν Λάρκιν, στη μόλις δεύτερη φετινή του συμμετοχή ήταν άστοχος. Πέτυχε μεν 13 πόντους αλλά χρειάστηκε 13 σουτ κι είχε 3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχει πλέον ρεκόρ 4-4.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 37-42, 67-50, 71-74