Με τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων κι ακόμα περισσότερους πρωταγωνιστές στο παρκέ του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ λύγισε τη γερμανική Μπάμπεργκ με 93-86 το βράδυ της Τετάρτης (24/10) στην 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική από το πρώτο ημίχρονο, στήριξε πολλά στην καλή της άμυνα και μόλις έλυσε και το πρόβλημα του Όγκουστιν Ρούμπιτ που πέτυχε τους πρώτους 8 πόντους της Μπάμπεργκ (είχε στο ημίχρονο με 5/5 διπ., 2/2 βολές) άρχισε να χτίζει και τη διαφορά.

Κι από το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε σε διψήφια διαφορά από νωρίς (30-19 στο 13′) την οποία έφτασε έως και το +15, 38-23 και 40-25 με σχεδόν τέσσερα λεπτά για το ημίχρονο.

Ο Τάιλερ Ρόμπερσον (9π. με 4/4, 1/1) βοήθησε πολύ στην επίθεση επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική του άνοδο κι ο Ξαβιέ Ράταν-Μέις πρόσθεσε σε αυτό το διάστημα 8 πόντους και 3 ασίστ κι ας είχε 0/3 τρίποντα.

Η Μπάμπεργκ έδωσε μπάλες στον Ταϊρίς Ράις αλλά ήταν άστοχος στο πρώτο μισό (2/5, 0/1) κι έκανε 5 από τα 8 λάθη της ομάδας του. Έτσι το 44-34 του ημιχρόνου μάλλον ήταν και μικρό, ως διαφορά για την ΑΕΚ που έδειχνε μια ταχύτητα πιο πάνω από την Μπάμπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις αντέδρασε, έβγαλε πρωταγωνιστές τον Κλιφ Αλεξάντερ και τον Αρνολντας Κουλμπόκα, καλύτερο νέο παίκτη πέρυσι στο Basketball Champions League, και μείωσε αρχικά στους 4, 49-45. Ο Ράταν-Μέις πήρε προσπάθειες και πέτυχε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, και κράτησε την ομάδα του Λούκα Μπάνκι σε απόσταση αλλά πλέον με παγιωμένη την μονοψήφια διαφορά.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τον Μάλκολμ Γκρίφιν συν τη βοήθεια του Γιόνας Ματσιούλις, συνέβαλαν ώστε οι Γερμανοί να μην έχουν βλέψεις για κάτι περισσότερο.

Η ΑΕΚ πλέον είχε σκορ από πολλούς παίκτες, είχε 50% στο τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στο τελικό 93-86 και τη δεύτερη νίκη της στους ομίλους, δίχως να αγχωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 8 (2), Ράταν-Μέις 24 (7/11 δίποντα, 7/8 βολές, 1/4 τριπ., 6 ασ., 5λ.), Λαρεντζάκης 14 (3), Γκρίφιν 14 (2), Καββαδάς, Σαντ-Ρος 7 (1), Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 9, Ρόμπερσον 11.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπαγκάτσκις): Ράις 6, Γουάιτ 3 (1), Γέλοβατς 8, Στάκεϊ 5(1), Κράτζερ, Σμιντ 5 (1), Ολίντε 7, Χάρις 2, Ρούμπιτ 20 (9/10 σουτ, 2/2 βολές), Αλεξάντερ 14, Κουλμπόκα 16.

Μπάνκι: “Ήταν μια καλή προσπάθεια από όλους, είχαμε ενέργεια”