Ένα εύκολο Κυριακάτικο απόγευμα είχε την Κυριακή στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 96-79 τον Άρη στη 12η αγωνιστική της Basket League.

Με πολυφωνία, χρόνο σε πολλούς παίκτες και έξι διψήφιους σκόρερ, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-2, αφήνοντας τον Άρη στο 6-6.

Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας, οι απουσίες του Άρη έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή του να σταθεί αξιοπρεπώς. Απών ήταν ο Τζέι Ντι Νότε, ενώ Γκούντγουιν και Σχίζας ήταν ανέτοιμοι, μολονότι ακολούθησαν την αποστολή.

Κι όλα αυτά ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κατά νου ότι ακολουθεί το ντέρμπι της πόλης με τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός, που ερχόταν από τη διπλή υποχρέωση στη EuroLeague, είχε εκτός 12άδας τους Γκριγκόνις-Μποχωρίδη και εντός αυτής, τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, που μπήκε στον αγώνα με 1:50 για τη λήξη.

Την παράσταση έκλεψε ο Αρτούρας Γκουντάιτις, που έπειτα από τον ντόρο που έχει γίνει γύρω από την ευστοχία του στις ελεύθερες βολές, τελείωσε τον αγώνα με 6/7 προσπάθειες, 16 συνολικά πόντους σε 13:52 συμμετοχής, κι ενώ το κοινό στο ΟΑΚΑ τον χειροκροτούσε κάθε φορά που ετοιμαζόταν να εκτελέσει από τη γραμμή.

Ο Νέιτ Γουόλτερς ήταν κορυφαίος με 15 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκαν πολύ ορεξάτοι στο παρκέ και μετά από 5,5 λεπτά αγώνα ο ηλεκτρονικός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 19-0!

Διότι ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος με 0/12 σουτ και άλλες τρεις χαμένες κατοχές από λάθη κι έβαλε το πρώτο του καλάθι με τον Σανόγκο, μετά από κλέψιμο, τρία λεπτά πριον τελειώσει η Α’ περίοδος (24-7).

Οι αλλαγές του Καστρίτη έφεραν προσωρινά μια αντίδραση των “κίτρινων” που με κορυφαίο τον Χάγκινς μείωσαν 24-14 και 26-17, αλλά το βάθος κι η διαφορά ποιότητας υπερτερούσε στη διάρκεια του αγώνα.

Μετά τον Γιώργο Καλαϊτζάκη που είχε 10 πόντους από το πρώτο δεκάεπτο, Γουόλτερς και Μπέικον πήραν την “μπαγκέτα” και ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο στο +21, 45-24.

Διαφορά που συνέχισε να αυξάνεται στην τρίτη περίοδο, όταν ανέβασε ρυθμό και ο Ντουέιν Μπέικον, μολονότι είχε έντονο διάλογο με τον Καστρίτη και τον Χάγκινς και δέχτηκε και τεχνική ποινή, όπως κι ο coach των φιλοξενούμενων.

Η διαφορά έφτασε στους 29, 61-32 στα μισά του δεκαλέπτου, πριν απαντήσει ο Άρης με 9-0 σερί για να μαζέψει κάπως την εις βάρος του κατάσταση.

Ο Χόρλχερ με 9 πόντους, μετά από 10 άστοχα σουτ και ο Μήτρου Λονγκ με 8, βοήθησαν  τον Άρη να πετύχει 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου για τον Παναθηναϊκό πέτυχε 9 πόντους στα τελευταία 2:19 ο Γκουντάιτις, ο πέμπτος διψήφιος σκόρερ σε 30 λεπτά αγώνα!

Μετά το 74-49 των 30′, ο αγώνας ήταν πλέον πολύ ελεύθερος, με γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες σκόραραν διαρκώς, με τον Άρη να μειώνει έως τους 19 (79-60) με 6:38 για το τέλος.

Με 1:50 για το τέλος, ο Ράντονιτς έβαλε και τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, ενώ ο Νίκος Χουγκάζ μπήκε με 1:05 για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79