Αναντόλου Εφές

Η Αναντόλου Εφές πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της επί της Μπάγερν Μονάχου με 92-77, το βράδυ της Πέμπτης (03/01), για τη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε τον αγώνα εξαιρετικά και με πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίτσιτς πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, το οποίο δεν το έχασε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να είναι μπροστά με 27-18, αλλά παράλληλα να δείχνει έτοιμη να… “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη άμεσα.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήδη από την πρώτη περίοδο πέτυχε 13 πόντους με 3/4 τρίποντα και τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους (2/2 διπ., 4/5 τριπ., 2/2 βολές). Η Εφές δεν έδειξε διάθεση να ρίξει ταχύτητα και με 4:19 να μένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στο +16 (43-27).

Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19 πόντους (55-36) και την Μπάγερν Μονάχου να ψάχνει μία χαραμάδα ελπίδας.

Με την έναρξη της επανάληψης η Εφές διατήρησε το σημαντικό της προβάδισμα παρά τις προσπάθειες της Μπάγερν Μονάχου να μειώσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 πόντους (65-54) αλλά η Εφές έδειξε τον χαρακτήρα της και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να προηγείται με 16 (70-54).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν Μονάχου μείωσε ακόμα και στους 8 πόντους (85-77) δεν έδειξε να ρίχνει ταχύτητα. Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να σταματάει στους 20 πόντους κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη με 92-77.

Με αυτή τη νίκη η Αναντόλου Εφές βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-6, ενώ από την άλλη η Μπάγερν Μονάχου υποχώρησε στο 8-8.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-36, 70-54, 92-77

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6, Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 2, Σανλί, Μοερμάν 14 (2), Τουντσέρ, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 20 (2/5 διπ., 4/5 τριπ., 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 16 (3), Ντάνστον 16, Σιμόν 9 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Χομπς 3 (1), Κινγκ 2, Κόπονεν 8 (2), Ραντόσεβιτς 8, Λούτσιτς 14 (3/3 τριπ.), Λο 7 (1), Ντζέντοβιτς 13 (3), Αμάιζε, Μπαρτέλ 6, Γουίλιαμς 9 (1), Ογκουνσίπε.