Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε την πολύ καλή της πορεία, νικώντας αυτή τη φορά την Νταρουσάφακα στη Volkswagen Arena με 97-75, το βράδυ της Παρασκευής (22/02), για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Φενέρμπαχτσε έδειξε ότι θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 14 πόντους (26-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε κάπως τον ρυθμό της και η Νταρουσάφακα κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 7 πόντους (42-35) με τρίποντο του Τζον Ντίμπλερ 1:41 πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκάλεπτου.

Το πρώτο μισό έφυγε με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 11 πόντους 46-35, αλλά η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ να μην δείχνει ότι μπορεί να την απειλήσει αισθητά.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας, καθώς δέχθηκε μόλις 13 πόντους, μπόρεσε να ανεβάσει τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Η Φενέρ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +25 (73-48), με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Κώστας Σλούκας δεν χρειάστηκε να παίξει πολύ ώρα, καθώς αγωνίστηκε μόλις 17 λεπτά και σημείωσε 4 πόντους. Στα “παπούτσια” μπήκε ο Μοχάμεντ Άλι με 16 πόντους, όσου είχε και ο Μάρκο Γκούντουριτς.

Τελικά, η Φενέρμπαχτσε πήρε την εύκολη νίκη με 97-75 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 20-3, ενώ η “Ντάτσκα” υποχώρησε στο 3-20.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 35-46, 48-73, 75-97