Μπασκόνια

Η Μπασκόνια επικράτησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 78-71 της Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη της η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-4 και έφτασε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague, κάτι που διατηρεί τις ελπίδες των Βάσκων για πρόκριση στα playoffs, ζωντανές.

Από την άλλη η Μπάγερν Μονάχου υποχώρησε στο 18-11 και έχει μπροστά της ένα πρόγραμμα… φωτιά, αφού στα τελευταία πέντε παιχνίδια της κανονικής περιόδου θα αντιμετωπίσει Εφές, Βαλένθια, Φενέρμπαχτσε, Ζαλγκίρις Κάουνας και Μπαρτσελόνα.

Ο αγώνας

Οι Βάσκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-15 έχοντας 7 ασίστ κόντρα στην Μπάγερν που είχε μόλις 1/5 τρίποντα και έκανε 4 λάθη. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο ενώ ο Πιέρια Χένρι διαμόρφωσε το 33-33 του ημιχρόνου με καλάθι καιφάουλ.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με ένα τρομερό κρεσέντο την τρίτη περίοδο, κάνοντας σερί 16-0 για το 49-33, ενώ το επιμέρους σκορ για τους Βάσκους σε αυτό το διάστημα έφτασε στο 27-2 όταν ο Λούκα Βιλντόζα ευστόχησε πίσω από τα 6,75 μ. κάνοντας το 60-35.

Στο μεσοδιάστημα, ο Αντρέα Τρινκιέρι αποβλήθηκε με τον δείκτη του σκορ στο 43-33 αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα για καλάθι του Γκιστ που δεν μέτρησε ως εκπρόθεσμο. Εν τέλει η Μπασκόνια κράτησε τη διαφορά ως το φινάλε, επικρατώντας με 78-71.

Πρώτοι σκόρερ για τους Βάσκους ήταν οι Τζεκίρι, Γκιεντράιτις και Πολονάρα με 15 πόντους έκαστος, ενώ ο Ρέιντολντς από πλευράς Μπάγερν τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 60-45, 78-71