Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα Κυριακής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας απέναντι στην Κύμη παίρνοντας τη νίκη με 92-69, για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες… “μουδιασμένες”, καθώς στα πρώτα 3 λεπτά το σκορ ήταν 5-1 υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Μετά από αυτό όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με οκτώ πόντους (11-3), αλλά η Κύμη με ένα επιμέρους 11-2 ήρε τα ηνία του αγώνα, για λίγο, μέχρι να έρθει ο Αξέλ Τουπάν με τρίποντό του στη λήξη της περιόδου να γράψει το 16-14.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί από την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμα και στο +14 (32-18), αλλά η Κύμη έδειξε ότι έχει ακόμα ζωή και μπόρεσε να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα μόλις 10 πόντους πίσω (42-32).

Πρόσωπο του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο αρχηγός των γηποεδούχων, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Στην επανάληψη η Κύμη μπήκε με όρεξη στο παρκέ του ΣΕΦ και προσπάθησε να αγχώσει τον Ολυμπιακό, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις (50-47).

Ωστόσο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, βρήκε τα απαιτούμενα αποθέματα ενέργειας και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και πάι σε υψηλά επίπεδα, για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +13 (64-51).

Με τον Ζακ ΛεΝτέι (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) να έχει πάρει το όπλο του ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να διευρύνει το προβάδισμά του στην τελευταία περίοδο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό σέντερ κατάφερε να μην… “τρομάξει” από την Κύμη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται ακόμα και με 25 πόντους (88-63) και να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 92-69.

Στα θετικά για τον Ολυμπιακό ήταν η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος μάλιστα σημείωσε και τους πρώτους του πόντους (7 στο σύνολο) μετά από ένα χρόνο απουσίας του από τα παρκέ.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 14-1 και πλέον όλοι στην ομάδα έχουν το βλέμμα τους στραμμένο στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα (31/01, 21:00) για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Από την άλλη η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού υποχώρησε στο 3-12 και το έργο της για παραμονή στην Basket League παραμένει δύσκολο.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ, Μπόγρης, Στρέλνιεκς 6, Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης 16 (3), Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 10 (2), Τίμα 6 (1), ΛεΝτέι 20 (9/11 διπ., 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12, Γουίλιαμς-Γκος 10.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μπαρμπούρης, Σαγκς 2, Λιούις 18 (1), Γουίλιαμς 8 (2), Τουντζιαράκης 10, Ουάσινγκτον 15 (1), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 8 (2), Μαργέλης, Μαραγκός 6, Μητσιμπόνας, Γερομιχαλός.