ΠΑΟΚ-Απόλλωνας

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, επικράτησε 97-60 στη Θεσσαλονίκη και ανέβηκε στο 7-4 της βαθμολογίας.

Συνεπώς, ο “δικέφαλος” έκλεισε τον πρώτο γύρο της Basket League στην τετράδα και συμπεριλήφθηκε στο α’ γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας.

Υπενθυμίζεται ότι για τον ΠΑΟΚ ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας κόντρα στη Ρίτας Βίλνιους (11/1, 19:30) για τα play-in του BCL, όπου δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης.

Ο Απόλλωνας, από την πλευρά του, γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 3-8 της Basket League, ρεκόρ που πλέον μοιράζεται με τον Ιωνικό Νίκαιας, ο οποίος χθες επικράτησε της Καρδίτσας.

Τζέιλεν Χαντς και Τζέιλεν Ράιλι ηγήθηκαν των νικητών με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιάνικ Φράνκε είχε πολύτιμη συμβολή με 11π.-8ρ.-5ασ και ο Τάιλερ Πόλι προσέθεσε 11π.

Στον αντίποδα, διψήφιοι για τον Απόλλωνα ήταν οι Σαματζέ Χέινς-Τζόουνς με 13 πόντους και Σέσιλ Γουίλιαμς με 12π.

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 60% στα δίποντα (19/33), ήταν εκπληκτικός στα τρίποντα (13/24), έκανε 7 περισσότερα ριμπάουντ και κλεψίματα, υπέπεσε σε 5 λιγότερα λάθη και είχε 6 παραπάνω ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Απόλλωνας τα πήγε καλά μόνο στις βολές (17/20), αλλά στα δίποντα (38%) και τα τρίποντα (27%), δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο.

Ο Απόλλωνας έκανε το… λάθος να προηγηθεί 4-5. Αμέσως αντέδρασε ο ΠΑΟΚ και με σερί 8-0 πήρε τα ηνία. Η άμυνα των γηπεδούχων πήρε καλό βαθμό, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο +13.

Στη δεύτερη περίοδο κρίθηκαν τα πάντα. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +24 (48-24) και, πλέον, οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν ένα μικρό “θαύμα”. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να εκτοξεύεται στο +33 (73-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε και το εξής ευτράπελο: Ο Νίκος Βετούλας δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε φάση που ζητούσε τεχνική ποινή. Οι διαιτητές είδαν το video, επέστρεψαν και τον δικαίωσαν, αφού πρώτα χρεώθηκε τεχνική ποινή ο ίδιος.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +41 (87-46), στα 16,4” ο Χαντς έγραψε το 97-57 και, παραδόξως, ο Γουίλιαμς σούταρε στην τελευταία επίθεση σαν σε προπόνηση για το τελικό 97-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60