Στον τελικό του Final 4 στο Πρωτάθλημα Ισραήλ, προκρίθηκε το βράδυ της Κυριακής η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς νίκησε την Γκαλίλ Γκιλμπόα στον ημιτελικό με 81-78, με τρίποντο του Γουίλμπεκιν στα 6 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Στον τελικό της Τρίτης (28/07) θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Ρισόν που νίκησε με 100-97 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, στον πρώτο ημιτελικό σε ακόμα πιο δραματικό φινάλε!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε με τη φωτιά, καθώς επέτρεψε στην αντίπαλό της να ροκανίσει διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο.

Με πρωταγωνιστή τον Ιφτάχ Ζιβ που πέτυχε 16 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκαλίλ Γκιλμπόα γύρισε από το 64-51 του 30:00 και το 73-62 του 34:00 στο 75-74.

Εκεί χτύπησε πρώτα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (20π., με 4/7), κορυφαίος της Μακάμπι και σήμερα, ο οποίος με εύστοχο τρίποντο που έκανε το 78-74, αλλά ο Παναμέζος Ακίλ Μίτσελ ισοφάρισε σε 78-78 με ένα λεπτό για το τέλος με 4 δικούς του πόντους.

Ακολούθησαν λάθη των δύο ομάδων, κι ο Σκότι Γουίλμπεκιν (17π. με 5/8 τριπ.) με τρίποντο στα έξι δεύτερα έγραψε το τελικό 81-78.

Πριν από τον αγώνα ο Ντένι Άβντιγια της Μακάμπι Τελ Αβίβ βραβεύτηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης της φετινής σεζόν.

Ο Άβντιγια φιλοδοξεί φέτος να επιλεγεί πολύ ψηλά στο ΝΒΑ draft κι αυτή είναι η τελευταία του χρονιά στη Μακάμπι.