Εφές

Το 12ο Κύπελλο Τουρκίας πήρε η πολυνίκης του θεσμού Εφές, καθώς επικράτησε 86-72 της Φενέρμπαχτσε στον τελικό.

Με όπλο την άμυνα πορεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της “Tofas Arena” στην Προύσα η πρωταθλήτρια Ευρώπης, επιτρέποντας μόλις 27 πόντους στον αντίπαλο.

Η Εφές μετέτρεψε το 22-27 σε 24-41, προτού το ημίχρονο κλείσει στο 27-41, σκορ που της έδινε γερές βάσεις εν όψει του δευτέρου μέρους.

Η Φενέρ πλησίασε μέχρι το -9 στην τρίτη περίοδο, αλλά όσο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, η πλάστιγγα έγερνε υπέρ της.

Έγινε μία ύστατη προσπάθεια από το σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως το 61-71 μετατράπηκε σε 61-77 και, επί της ουσίας, όλα τελείωσαν.

Βασίλιε Μίτσιτς (24π., 8/8β.) και Τίμπορ Πλάις έκαναν τη διαφορά (20π., 8ρ.), ενώ ο Αντριέν Μοερμάν πέτυχε double-double (13π., 16ρ.).

Στον αντίποδα, ο Ντέβιν Μπούκερ σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, καταγράφοντας 20 αξιολόγηση.

Αν μη τι άλλο, οι απουσίες των Ακίλε Πολονάρα, Νάντο ντε Κολό και Γιαν Βέσελι ήταν κάτι παραπάνω από εμφανείς σε ένα ματς τέτοιου επιπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-41, 49-62, 72-86