Η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη πέτυχε 13-0 σερί στο τέλος του ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε και πήρε μεγάλη νίκη (70-76).

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας, έφερε τη νικήτρια ομάδα στο 17-10 και την ηττημένη στο 21-6 (η Εφές έχει 20-6).

Για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ακολουθεί την Τετάρτη (13/4, 19:30) ο εξ αναβολής αγώνας της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, που θα κρίνει τα δύο τελευταία ζευγάρια των playoffs.

Αναφορικά με το παιχνίδι της “Ülker Sports Arena”, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 10-6 και τότε έπαθε μπλακ-άουτ, που μετουσιώθηκε σε 10-0 σερί για τη Γαλατάσαραϊ.

Η διαφορά έφτασε και στο +8, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +7.

Η Γαλατά είχε συνεχώς το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και, μάλιστα, έφτασε ως το +11, προτού η Φενέρ κλείσει το ημίχρονο με 9-0 σερί.

H ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη διατηρούσε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και, μάλιστα, ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους, αλλά τότε ακολούθησε 10-0 σερί για τους γηπεδούχους που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά μετά το 10-8 της πρώτης περιόδου.

Πάντως, η Γαλατά κατάφερε να ξεκολλήσει από τους 51 πόντους και να κλείσει στο +2 την απόσταση εν όψει του επιλόγου της αναμέτρησης.

Προς στιγμήν η Φενέρ μπήκε σε θέση οδηγού, μετατρέποντας το 58-63 σε 68-63, και πάλι όμως οι παίκτες του Πιστιόλη βρήκαν τον τρόπο να επανέλθουν.

Το 10-0 των γηπεδούχων έδωσε τη θέση του στο 13-0 της Γαλατά και όλα τελείωσαν, με τα μάτριξ να γράφουν 70-76.

Ο Ντι Μποστ (15π., 8ασ., 4ρ.), ο Μέλο Τριμπλ (13π., 5ασ.) και ο Αϊζάια Κάνααν (13π.) έκαναν την περισσότερη δουλειά για τους νικητές, ενώ από πλευράς Φενέρ, ο Ισμέτ Ακπινάρ έβαλε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-38, 56-58, 70-76