Μπαρτσελόνα

Με buzzer beater του Νίκολα Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα (6-0) λύγισε με 76-74 τη Φενέρμπαχτσε (2-4) στην Πόλη και διατήρησε το αήττητο στη EuroLeague.

Η Φενέρ έρχεται στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την Πέμπτη (28/10, 21:00).

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 20-15 της Μπαρτσελόνα στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, βρίσκοντας σκορ κυρίως από τον ψηλό της Γιάν Βέσελι, ο οποίος και σημείωσε τους μισούς πόντους της ομάδας του σε εκείνο το διάστημα!

Η δεύτερη περίοδος έφερε όμως νέα δεδομένα στο παιχνίδι με την ισπανική ομάδα να σκοράρει κατά ριπάς, κλείνοντας την 2η περίοδο μπροστά στο σκορ με 29-35 και επιμέρους 9-20.

Τρίτο δεκάλεπτο αισίως και η Φενέρ ξανά παίρνει τον έλεγχο της αναμέτρησης, όχι όμως και το προβάδισμα 48-49, το οποίο βρίσκεται πλέον εν αμφιβόλω, αλλά σταθερά σε καταλανικά χέρια.

Τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο και η Μπάρτσα αυξάνει ελαφρά την διαφορά 50-55 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας από την καυτή ανάσα των Τούρκων, προς ώρας όμως. Έκτοτε θα ξεκινήσουν οι πραγματικά εντυπωσιακές εναλλαγές στο σκορ που θα μας φέρουν μέχρι το 69-70 του προτελευταίου λεπτού. Το αήττητο της Μπαρτσελόνα βρίσκεται πραγματικά στον αέρα.

Νάιτζελ Χέις και Νίκολα Μίροτιτς θα βγουν μπροστά βρίσκοντας πόντους από τις βολές που κλήθηκαν να εκτελέσουν. 69-74 και το παιχνίδι δείχνει να έχει κριθεί.

Ο Γιαν Βέσελι όμως έχει διαφορετική άποψη και θα δώσει νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι που είναι στις παρυφές της ισοπαλίας, 72-74. Η Φενέρ θέλει να φέρει στα ίσα το παιχνίδι και γιατί όχι να προσπεράσει και ο Ντέβιν Μπούκερ δεν θα της χαλάσει το χατίρι 74-74.

Ο Μίροτιτς όμως έμελλε να είναι ο δήμιος της Φενέρ και με buzzer-beater θα σβήσει την όποια ελπίδα της για θετικό αποτέλεσμα στην Πόλη. Τελικό αποτέλεσμα 74-76.

Ξεκινώντας από τους νικητές και αήττητους στη Euroleague, προφανώς ο Νίκολα Μίροτιτς παίρνει τα credits, παρότι συνολικά δεν έκανε καλό ματς, πέραν των 7 ριμπάουντ.

Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους-4 κλεψίματα, Κόρι Χίγκινς με 18π. και Νικ Καλάθης με 11π.-7ασίστ, συνέβαλαν τα περισσότερα.

Στον αντίποδα, πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Γιαν Βέσελι, ο οποίος με 24 πόντους (10/14 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, θα είναι στους κορυφαίους της αγωνιστικής.

Καλή παρουσία είχε και ο Μάρκο Γκούντουριτς των 17 πόντων με 2/2δ., 3/4τρ. και 4/4β.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76.