Την ήττα με 107-77 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, γνώρισε την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός.

Στην 8η αγωνιστική της EuroLeague γνώρισε την έκτη ήττα του από την πρωτοπόρο, με 7-1, Φενέρμπαχτσε, που του έδειξε πώς παίζεται το παιχνίδι στο υψηλότερο επίπεδο, διότι πέραν της ποιότητας και του βάθους στον πάγκο της, έπαιξε με την ένταση που πρέπει.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς  δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε διάρκεια, εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη, η άμυνά του, ήταν πολύ κακή, δεν πίεσε, δεν προσπάθησε καν να δυσκολέψει λίγο της ζωή της Φενέρμπαχτσε, δεν έκανε καν φάουλ, κι είναι ενδεικτικό πως στο φινάλε τα φάουλ ήταν 16-21 εις βάρος των γηπεδούχων!

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 20 πόντους, ο Νέιτ Γουόλτερς είχε 11 πόντους, 5 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 12 πόντους και ο Ντέρικ Γουίλιαμς 10.

Ο Νικ Καλάθης ήταν απολαυστικός στο διάστημα που έπαιξε κι αποθεώθηκε από το κοινό της ομάδας του. Σε 20:38 συμμετοχής είχε 9 πόντους με 3/3, 1/2, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Ο Γουίλμπεκιν τελείωσε με 19 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, ο Νάιτζελ Χέις πέτυχε 16 πόντους, 14 ο Κάρσεν Έντουαρντς, 10 ο Τζόναθαν Μότλεϊ, για τη Φενέρμπαχτσε.

Αν και καθυστέρησε να μπει στον αγώνα κατά δύο λεπτά και βρέθηκε να χάνει με 7-0 με αποτέλεσμα ο Ράντονιτς να πάρει άμεσα τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός βρήκε στο πρόσωπο του Γουόλτερς το πρώτο του στήριγμα.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους, κράτησε την ομάδα του σε επαφή με το σκορ και μετά ανέλαβαν δράση ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τον Ντουέιν Μπέικον.

Οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε 10-0 σερί και το 20-14 για τη Φενέρμπαχτσε στο 6:56, έγινε 20-24 στα 44”.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 25-22, αφού το φάουλ του Πονίτκα σε τρίποντο του Γκούντουριτς στην εκπνοή, αποδείχθηκε εκπρόθεσμο, προς λύτρωση του Πολωνού που απέφυγε την “γκάφα”.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι πώς άρχισε το Β’ δεκάλεπτο με τον ίδιο τρόπο που μπήκε στο πρώτο.

Δέχτηκε 8-0 σερί, με λάθος επιλογές, κακό αμυντικό transition κι ο Ράντονιτς πάλι πήρε τάιμ άουτ σε χρόνο-“μηδέν”!

Αυτό όμως δεν άλλαξε τη ροή, ο Γουόλτερς βρισκόταν στον πάγκο, κι η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να μετατρέπει σε “κατηφόρα” το παρκέ.

Έφτασε στο 13-0 το σερί για το 35-25 μετά από 12:49 αγώνα.

allstarbasket.grΟι πρώτοι πόντοι του Παναθηναϊκού ήρθαν μετά από 3:39 αγώνα στη β’ περίοδο, με ένα απίθανο προσωπικό καλάθι -και φάουλ- του Ντουέιν Μπέικον κι αφού κι ο Γουόλτερς είχε επιστρέψει στο παρκέ.

Η ελληνική ομάδα “μάζεψε” προσωρινά την κατάσταση, όμως η άμυνά του δεν ακολούθησε τις επιθετικές επιδόσεις. Η “γεμάτη” και με τόσες λύσεις Φενέρμπαχτσε, δεν ένιωσε πίεση, σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά (10/12 διπ., 4/6 τριπ.) σε ένα δεκάλεπτο που πέτυχε 33 πόντους και προηγήθηκε με 15 πόντους, 55-40.

O Παναθηναϊκός είχε χάσει τον Γκριγκόνις με ενοχλήσεις στη μέση από το τέλος του ημιχρόνου, προσπάθησε με τις ατομικές ενέργειες των Αμερικανών του, ή τις λόμπες στον Παπαγιάννη, αλλά δίχως την αμυντική απόδοση που απαιτούσε ο αγώνας δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Υπό την υποδειγματική καθοδήγηση του Νικ Καλάθη, η Φενέρμπαχτσε έβρισκε σκορ, ο Γουίλμπεκιν έπαιζε… “ρολόι” από το τρίποντο κι η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, 67-47 μετά από 5:40 αγώνα στην τρίτη περίοδο.

allstarbasket.grΛίγο αργότερα η ομάδα του Ιτούδη πήγε στο +24, 75-51 που ήταν έως τότε η μεγαλύτερη στο παιχνίδι, πριν πάει στους 25, με το 80-55 στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Στα δύο λεπτά για τη λήξη, οι γηπεδούχοι συνδύασαν τη διαφορά των 30 πόντων με την “100άρα” αφού προηγήθηκαν με 101-71 πριν τελειώσει ο αγώνας με 107-77.

Tα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77