Πιέρια Χένρι

Παρά τις σημαντικές απουσίες, η Φενέρμπαχτσε (10-10) επικράτησε με 85-76 της Βιλερμπάν (9-14) για την 24η αγωνιστική της EuroLeague και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs.

Νταϊσον Πιέρ (16π., 8ρ.), Ντέβιν Μπούκερ (16π.), Μάρκο Γκούντουριτς (15π.), Τζεχάιβ Φλόιντ (10π.) και Πιέρια Χένρι (9π., 7ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπο (23π., τους 18 στο πρώτο ημίχρονο).

Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Αντετοκούνμπο (10π., 5ρ.).

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλά προβλήματα, αφού από τη Φενέρ απουσίασαν οι Νάντο Ντε Κολό, Γιαν Βέσελι, Μαριάλ Σαγιόκ, Ντανίλο Μπαρτέλ και από τη Βιλερμπάν οι Αντουάν Ντιότ, Γουίλιαμ Χάουαρντ, Ντέιβιντ Λάιτι, Βίκτορ Γουεμπανιάμα και Ρέιμαρ Μόργκαν.

Παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 0-7, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε άμεσα και πήρε διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο (38-26).

Με τον Έλι Οκόμπο να φτάνει τους 18 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (38-34) και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι.

Οκόμπο

Η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (47-36), όμως οι Αντετοκούνμπο και Καουντί μείωσαν σε 47-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα (59-63) και τη Φενέρ να καταφέρνει να μπει στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 64-63.

Γκούντουριτς και Μπούκερ έφεραν τους γηπεδούχους στο +10 (79-69 στο 38′) και οδήγησαν τη Φενέρ σε μια σημαντική νίκη με 85-76, που την ανέβασε στο 50% (10-10).

Το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν 21-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-41, 64-63, 85-76