Το Λαύριο νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 73-71 σε φιλικό αγώνα που έγινε την Τετάρτη (30/09) στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν απουσίες.

Από το Περιστέρι έλειψαν οι Αμπντούλ Γκάντι, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Γιάννης Αθηναίου, ενώ έχασε και τον Ζώη Καράμπελα με διάστρεμμα στη δεύτερη περίοδο.

Από το Λαύριο απουσίασαν οι Ντέιβις-Μπελ.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την απουσία πλέι μέικερ των γηπεδούχων και προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Έφτασε μάλιστα έως το +13, 62-49.

Το Περιστέρι επέστρεψε, μείωσε με τρίποντο του Βασιλόπουλου 71-73 κι είχε το τελευταίο σουτ του αγώνα για τη φιλική νίκη, αλλά ο Τεράν Πέτεγουεϊ αστόχησε σε τρίποντο.

Διαιτητές: Σώμος, Μπίκας, Κάρδαρης

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-31, 49-51, 71-73

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 12 (2 τριπ.), Σκορδίλης 5, Πέτεγουει 21 (4 τριπ.), Βησσαρίου, Σαλούστρος 6, Τόλα, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 14 (3 τριπ.), Ευσταθιάδης, Τζόουνς 11, Γκρέι 2

Λαύριο (Σερέλης): Ντιαλό 9 (1 τριπ.), Σάβατζ 4, Κωστόπουλος, Παπανδρέου, Μουράτος 11 (1 τριπ.), Άλστον 15 (2 τριπ.), Κάρτερ 11 (3 τριπ.), Λεγκίκας 11 (3 τριπ.), Ερμείδης, Σταματογιάννης, Γερομιχαλός 8, Βουλγαρόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος