Στον τελικό του Basketball Champions League προκρίθηκε η τουρκική Καρσίγιακα, έπειτα από τη νίκη της με 84-79 επί της ισπανικής Σαραγόσα στον πρώτο ημιτελικό.

Η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα ζευγάρωσε τις νίκες της στο Νόγκοροντ της Ρωσίας, που διεξάγεται το Final 8 του Basketball Champions League και στον τελικό της Κυριακής (9/5) θα αντιεμτωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, μεταξύ Μπούργκος-Στρασμπούρ που διεξάγεται αρχότερα την Παρασκευή.

Ο Αμάτ Εμπαγιέ (17π.) με τον Ρέιμαρ Μόργκαν (14π.) ήταν οι κορυφαίοι της Καρσίγιακα, ειδικά στην τελευταία περίοδο που ξεπέρασε το σοκ της ανατροπής της Σαραγόσα!

Διότι ο μεν Σεκ Χένρι (κεντρική φωτογραφία) ήταν πρώτος σκόρερ της Καρσίγιακα με 24 πόντους με 7/7 τρίποντα, όμως είχε τα 4/4 στην πρώτη περίοδο (29-17) και 6/6 στο ημίχρονο (44/34).

Με ηγέτη τον Τζέικομπ Γουάιλι και μυαλωμένο παιχνίδι, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο και προσπέρασε 60-57 με 27-14 επιμέρους σκορ.

Έφτασε δε στις αρχές της τελευταίας περιόδου στο +7, 64-57, αλλά μετά, τα έκανε… όλα λάθος!

Βιάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι, οι Τούρκοι ηρέμησαν, σταμάτησαν τα λάθη (8 στο τρίτο δεκάλεπτο!) και μετέφεραν σιγά-σιγά το άγχος στους Ισπανούς.

Η αστοχία από τα 6,75μ. (4/17) απέβη μοιραία, η Καρσίγιακα έφυγε στους 7 πόντους, 79-72 με 98 δεύτερα για το τέλος και η Σαραγόσα μείωσε απλά με τα drive του Ντίλαν Ένις έως το 79-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 34-44, 60-57, 79-84