Άδοξα ολοκληρώθηκε η πορεία του Οκτάβιους Έλις με τον Προμηθέα στην EKO Basket League. Ο Αμερικανός που έχει “κλείσει” στον Ολυμπιακό, αποβλήθηκε στο 13ο λεπτό του αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels στο Κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Πιο συγκεκριμένα, με 6:23 να υπολείπονται για το ημίχρονο, οι διαιτητές τον χρέωσαν με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον Αγκμπελέσε στην πρώτη περίοδο, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια πρόωρα.

Με τον τρόπο αυτό, ολοκληρώθηκε η παρουσία του στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά όχι στους Πατρινούς, καθώς θα βοηθήσει στο κομβικό παιχνίδι με τη Βενέτσια στην Ιταλία (28/01) για την 4η αγωνιστική του Top-16 στο EuroCup. Έπειτα, θα πιάσει… Λιμάνι!