Ο Νίκολα Γιόκιτς είναι αναμφισβήτητα καταπληκτικός φέτος, τουλάχιστον επιθετικά, καθώς έχει πετύχει 8 τριπλ νταμπλ και είναι τέταρτος στη σχετική λίστα του πρωταθλήματος! Μπροστά του βρίσκονται μόνο οι Ράσελ Γουέστμπρουκ (24), Λεμπρόν Τζέιμς (17) και Μπεν Σίμονς (11)… Στην άμυνα, ο Σέρβος σέντερ είναι σχετικά αργός και βαρύς, όμως σήμερα τα ξημερώματα επιστράτευσε την πονηριά του και κέρδισε ένα κομβικό επιθετικό φάουλ.

Οι Μπακς προηγούνταν με σκορ 107-97 στο Ντένβερ με 3’43” να απομένουν για το τέλος (νωρίτερα είχαν φτάσει και στο +18, 102-84!), ο Γιάννης πόσταρε τον Γιόκιτς, αυτός μόλις ένιωσε επαφή σωριάστηκε εντυπωσιακά στο παρκέ και οι διαιτητές έδωσαν επιθετικό φάουλ! Αυτό ήταν το έκτο του Γιάννη, ο οποίος εκτός από την αποβολή του, δέχθηκε και τεχνική ποινή, αφού ψέλλισε κάποια… ελληνικά στους άρχοντες του αγώνα πριν πάρει το δρόμο για τα αποδυτήρια. Αυτό ήταν… Το Μιλγουόκι προηγήθηκε 111-103 ένα λεπτό πριν το τέλος και μετά αυτοκτόνησε! Οι Νάγκετς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και οδήγησαν το ματς στην παράταση (111-111), όπου έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους επικράτησαν με 128-125.

Γιόκιτς με 35 πόντους (13 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Τζαμάλ Μάρεϊ με 27 και Πολ Μίλσαπ με 26 ήταν οι κορυφαίοι για τους Νάγκετς και τους κράτησαν ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ (είναι ένατοι τώρα). Από τους Μπακς, που έπεσαν πάλι στην όγδοη θέση της Ανατολής, ξεχώρισαν οι Τζαμπάρι Πάρκερ με 35 πόντους (10 ριμπάουντ) και Έρικ Μπλέντσο με 31. Ο Giannis αγωνίστηκε για μόλις 32 από τα 53 λεπτά λόγω της αποβολής του, όμως πρόλαβε να πετύχει 18 πόντους (3/6 βολές, 6/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα), να μαζέψει 12 “σκουπίδια”, να μοιράσει 6 ασίστ και να κάνει ένα κλέψιμο! Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε οι Μπακς ήταν στο +8 στο επιμέρους σκορ…