Κλάιμπερν

Απίστευτο ντέρμπι έγινε στο Μιλάνο με την αήττητη ΤΣΣΚΑ Μόσχας (6-0) να επιστρέφει από το -13 (64-51) και να παίρνει σπουδαία νίκη με σκορ 90-85 επί της Αρμάνι (4-2).

Το παιχνίδι στο Μιλάνο ήταν συναρπαστικό και είχε απίστευτες διακυμάνσεις και ανατροπές σε όλη τη διάρκειά του. Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το ματς με 7-0, όμως η Αρμάνι ανέκαμψε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-16.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξαναβρέθηκε στο +7 (29-36 στο 16′) και το συγκρότημα του Πιανιτζιάνι αντέδρασε ξανά κλείνοντας το ημίχρονο με 41-40.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ (24π.) πήρε… φωτιά και σκόραρε και για τον απόντα Νέντοβιτς με αποτέλεσμα οι Μιλανέζοι να προηγηθούν με 13 πόντους διαφορά (64-51 στο 27′).

Σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ… ξύπνησε και με οδηγό τον Νάντο Ντε Κολό έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 26-7 για να προηγηθεί με 77-71 στο 35′. Όμως η Αρμάνι με το πρώτο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς ισοφάρισε σε 80-80 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τότε ανέλαβε δράση ο MVP του αγώνα Κόρι Χίγκινς, αλλά και ο Κάιλ Χάινς, οι οποίοι πέτυχαν τους τελευταίους 10 πόντους της ΤΣΣΚΑ και οδήγησαν την ομάδα της Μόσχας στο τελικό 90-85 και στη διατήρηση του αήττητου.