Σαραγόσα

Η Σαραγόσα πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 89-83, στην έκτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-1.

Η Σαραγόσα ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά τον αγώνα κόντρα στους Καταλανούς και μπόρεσε να προηγηθεί με 46-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τον Κάρλος Αλοθέν, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Σαραγόσα μπόρεσε να κάνει την έκπληξη.

Ο 18χρονος άσος μέτρησε 9 πόντους και 9 ασίστ και συνέσφερε τα μέγιστα, έτσι ώστε η ομάδα του να επικρατήσει τελικά της Μπαρτσελόνα με 89-83, πραγματοποιώντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη επί των Καταλανών μετά από το 2014.

Κορυφαίοι σκόρερ της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Basketball Champions League, ήταν οι Ντι Τζέι Σίλεϊ και Ρόμπιν Μπένζιγκ με 15 πόντους έκαστος.

Για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Νίκολα Μίροτιτς και Μπράντον Ντέιβις με 21 πόντους ο καθένας. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πλέον στρέφει την προσοχή της στη Euroleague και στον αγώνα με τη Βαλένθια (29/10, 22:00).